W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Warsztaty calligraffiti w ramach festiwalu Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2017

Warsztaty calligraffiti w ramach festiwalu Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2017
06.06.201720:01

Zapraszamy entuzjastów kaligrafii na absolutnie unikatowe warsztaty calligraffiti, czyli dyscypliny łączącej kaligrafię ze street artem, które odbędą się podczas tegorocznej odsłony Festiwalu Wschód Kultury - Inne Brzmienia. Warsztaty poprowadzi artysta kaligraf z Kijowa – Taras Makar. Będzie on odpowiadać również za oprawę wizualną scen muzycznych tegorocznej edycji Festiwalu, inspirowaną oryginalnym tekstem i czcionką Przywileju Lokacyjnego Miasta Lublina z 15 sierpnia 1317 roku, co zyskuje wymiar symboliczny w kontekście tegorocznych obchodów Wielkiego Jubileuszu 700-lecia lokacji miasta.

Spotkanie skierowane jest do osób, które w sztuce kaligrafii stawiają pierwsze kroki, ale posiadają już podstawowe umiejętności. Podczas dwudniowych warsztatów uczestnicy spróbują swoich sił w różnych technikach kreślenia liter, tworząc własne kompozycje, a drugiego dnia popracują nad stworzeniem pracy wielkoformatowej, będącej artystycznym przekładem na język wizualny bajek Biernata z Lublina. Popularna ostatnio sztuka calligraffiti pozwala na eksperymentowanie, interpretowanie oraz zabawę literą jako formą i tego właśnie doświadczą osoby biorące udział w warsztatach.
 
Taras Makar – artysta pochodzący z Iwano Frankiwska, mieszkający i pracujący w Kijowie, gdzie od ponad roku uczy kaligrafii i liternictwa w szkole kaligrafii ArtiYa. Brał udział w wystawach zarówno na Ukrainie jak i we Włoszech, a jego prace calligraffiti można zobaczyć w różnych miastach Ukrainy i Niemiec. Możliwość tworzenia nowych liter jest tym co w sztuce kaligrafii, którą zajmuje się od prawie czterech lat, lubi najbardziej. W przyszłości chce kontynuować prace nad tworzeniem nowych alfabetów, kompozycji i coraz większych murali. Zainspirowany pracami artystów Vasyla Chebanyka, Vitaliia Mitchenko oraz Luca Barcellona, bazując na ukraińskiej kursywie, już jako pracę dyplomową stworzył własny alfabet i nazwał go RAM. Galeria prac Tarasa Makara.

Kiedy: 6 i 7 lipca 2017, w godz. 11:00-17:00
Gdzie: patio Warsztatów Kultury przy ul. Grodzkiej 
Zgłoszenia: do 30 czerwca 2017 drogą mailową pod adresem e.kietlinska-drozd@warsztatykultury.pl. W mailu należy podać: imię i nazwisko, numer telefonu kontaktowego oraz krótki opis doświadczenia w obszarze kaligrafii (można załączyć portfolio). Ilość miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Warsztat zostanie poprowadzony w języku angielskim.

Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia odbędzie się w dniach 5-9 lipca 2017 r. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Przez 5 dni festiwalu w Lublinie pojawią się artyści z 14 krajów świata i 3 kontynentów na jedynych koncertach w Polsce. Zobaczymy takich wykonawców jak Juno Reactor, Nouvelle Vague, Mulatu Astatke czyUkulele Orchestra of Great Britain. Tradycją festiwalu jest przybliżanie działalności ciekawych wytwórni muzycznych. W tym roku swoją prezentację podczas imprezy będzie miał belgijski label Crammed Discs – który reprezentować będą Tuxedomoon, Kasai Allstars feat. Basokin, Skip & Die, Aksak Maboul oraz Aquaserge. W line-up’ie pojawią się także takie składy jak: Moulettes, Gromyka oraz Ventolin. Podczas festiwalu, w wyjątkowych projektach pojawią się też dwie legendy yassu – Mikołaj Trzaska oraz Jerzy Mazzoll. Pierwszy z nich, wraz z Orkiestrą Klezmerską Teatru Sejneńskiego, wykona na żywo nagrodzoną Orłem muzykę z filmu „Wołyń”, natomiast Mazzoll & Arhythmic Perfection zaprezentują premierowe wykonanie koncertowe materiału z płyty „Out out to lunch”. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia  to także prezentacja najciekawszych wykonawców ze wschodu. Zagrają pochodząca z Tbilisi Natalie Beridze, reprezentująca scenę kijowską – Grisly Faye oraz Mustelide, która przyjedzie prosto ze stolicy Białorusi. Na scenach festiwalu pojawią się też dwa „żywe” składy – gruziński Mebo Renard i ukraiński Tik Tu. Jako uzupełnienie tegorocznej prezentacji polskiej, w Lublinie wystąpi kolejny absolutnie wyjątkowy artysta Wacław Zimpel.     
           
To nie koniec ogłoszeń. Pełen line-up już wkrótce na innebrzmienia.eu.

***
Wschód Kultury to projekt kulturalny integrujący środowiska artystyczne miast Polski Wschodniej (Białegostoku, Lublina i Rzeszowa) i artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy), realizowany przez Narodowe Centrum Kultury oraz trzy wspomniane miasta. Ideą projektu jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, a także wymiana doświadczeń artystycznych. Z biegiem czasu festiwal stał się pomostem włączającym naszych wschodnich partnerów w obieg kultury europejskiej. W 2017 roku Wschód Kultury będzie realizowany po raz piąty. Przedsięwzięcie powstało dzięki zaangażowaniu środowisk twórczych, samorządów wschodniej Polski oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji na temat festiwalu: www.innebrzmienia.eu oraz oraz www.wschodkultury.eu