W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Warsztaty Kultury zapraszają do nauki dawnego regionalnego rzemiosła

Warsztaty Kultury zapraszają do nauki dawnego regionalnego rzemiosła
12.09.202308:28

Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają do wzięcia udziału w warsztatach z Antonim Małkiem. To okazja do poznania tajników pracy wyjątkowego rzemieślnika, zainspirowania się tradycją i poznania procesu tworzenia sita oraz dłubanej łyżki drewnianej.

Antoni Małek pochodzi ze wsi Bukowa położonej na terenie Lasów Janowskich (woj. lubelskie). Są to bliskie okolice Biłgoraja, w którym od XVII wieku prężnie rozwijało się sitarstwo. Z czasem rzemiosło to stało się rozpoznawalną marką miasta i okolicznych wsi – zdecydowana większość mieszkańców zajmowała się wyrobem sit oraz ich sprzedażą. Szukając rynków zbytu, sitarze biłgorajscy wędrowali nie tylko po regionie i kraju – zasięg ich wędrówek obejmował obszar między odległymi zakątkami Rosji a Turcją. Rzemieślnicy ci stworzyli swoją odrębną kulturę, wpłynęli także na ekonomiczny rozwój miasta.

Wraz ze zmniejszaniem potrzeby i znaczenia wyrobu sit, region stracił ważną siłę napędową, która przez wieki wpływała na jego charakter. Jednak tradycje sitarskie (w o wiele mniejszej skali) zachowały się wśród mieszkańców okolicznych miejscowości.

Wśród osób, które zajmowały się wyrobem sit, był m.in. ojciec pana Antoniego Małka. Nauczył on tego fachu swojego syna, który podjął się kontynuacji rodzinnych tradycji pracy w drewnie.

Informacje praktyczne:

  • Kiedy: 16 września (sobota)
  • warsztat wyrobu sita: 10.00–12.00
  • warsztat wykonywania dłubanych łyżek: 14.00–16.00
  • Gdzie: wieś Rzeczyce, gmina Frampol (dokładna lokalizacja zostanie podana osobom zakwalifikowanym do udziału w warsztacie)
  • Dla kogo: dla młodzieży 16+ i dorosłych
  • Zapisy: przez formularz online, udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń, dojazd oraz prowiant we własnym zakresie

Warsztaty realizowane są w ramach projektu #ZnajdźRzemieślnika. Słowa kluczowe, hasła i hashtagi to wskazówki ułatwiające poszukiwania, pomagające znaleźć interesujące nas zagadnienie. Projekt #ZnajdźRzemieślnika wspomaga tych, dla których celem podobnych poszukiwań jest lokalna kultura ludowa. Osobom, którym temat ten jest obcy – daje impuls do zainteresowania się własną kulturą regionalną; tym, którzy chcą wiedzieć i umieć więcej – motywację oraz możliwość rozwoju. Dzięki projektowi mistrzowie tradycyjnego rzemiosła będą mieć okazję do zachowania swojej historii, opowiedzenia o dziedzictwie, w którym wyrośli i któremu poświęcili całe swoje życie, do znalezienia uczniów i kontynuatorów, a także do bycia docenionym zarówno w najbliższej społeczności lokalnej, jak i o wiele szerzej. Wychodząc od małych miejscowości, w których dane tradycje tworzyły się i do dziś zachowały, dajemy szansę na to, by prezentowały się one także w nowych środowiskach i okolicznościach.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska” edycja 2023.