W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wielki sukces lubelskich chórów

Wielki sukces lubelskich chórów
17.03.200812:18

Miniony weekend zaznaczył się sukcesem lubelskich artystów. Podczas 28 Ogólnopolskiego Konkursu Chórów a Capella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy nagrody zdobyły dwa lubelskie chóry. Działająca przy Gimnazjum nr 16 im. Fryderyka Chopina, La Musica, została laureatem I Nagrody‭ „‬Złoty Kamerton‭” ‬w kategorii chórów szkół podstawowych i gimnazjów, natomiast Chór Kantylena‭ ‬III Liceum im. Unii Lubelskiej -‭ ‬I Nagrody‭ „‬Złoty Kamerton‭” ‬w kategorii chórów szkół średnich.
Ponadto oba chóry‭ otrzymały ‬Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego, a dyrygenci chórów‭ ‬-‭ ‬Małgorzata Nowak oraz Zdzisław Ohar‭ ‬-‭ ‬Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej dla dyrygentów najlepszych chórów Konkursu. Chór La Musica otrzymał: nagrodę Ministra Edukacji Narodowej za zdobycie za zdobycie najwyższej punktacji w finale konkursu, nagrodę specjalną Związku Kompozytorów Polskich za najlepsze wykonanie utworu współczesnego kompozytora polskiego,‭ ‬nagrodę specjalną Stowarzyszenia Autorów ZAIKS. Dyrygenci chórów biorących udział w Konkursie przyznali także Chórowi La Musica nagrodę dla najlepszego chóru szkolnego w ramach programu Śpiewająca Polska. Kilka słów o konkursie Ogólnopolski Konkurs Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży, organizowany przez Pałac Młodzieży w Bydgoszczy oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej, jest najważniejszym tego typu przeglądem w Polsce i prezentuje najważniejsze dokonania i osiągnięcia artystyczne dziecięcych i młodzieżowych chórów w Polsce. Konkurs przebiega w trzech etapach- przesłuchania wojewódzkie, kwalifikacja do finału, finał. Celem imprezy jest upowszechnianie śpiewu chóralnego i popularyzacja polskiej muzyki chóralnej w środowisku szkolnym oraz doskonalenie poziomu wykonawczego chórów. W konkursie biorą udział chóry dziecięce i młodzieżowe chóry szkolne i pozaszkolne. W finale przyznawane są Złote, Srebrne i Brązowe Kamertony rozdawane w sześciu kategoriach. Ponadto chóry, które wyróżniają się w sposób szczególny podczas konkursowych prezentacji, honorowane są nagrodami specjalnymi. - Przyjęte od początku istnienia imprezy kryteria oceniania prezentacji sprzyjają promowaniu najlepszych, stwarzają także szansę odniesienia sukcesu debiutantom, pozwalają jurorom docenić oryginalne interpretacje utworów i nowatorstwo wykonawcze. Rywalizacja i konfrontacja to nie tylko "walka o nagrody", to także możliwość poznania stylu pracy, dorobku, repertuaru i poziomu wykonawczego innych chórów - mówi Dominika Kłosińska, rzeczniczka Pałacu Młodzieży, organizatora imprezy.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej

Wydarzenia polecane