W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Wielokulturowy Lublin
10.09.200815:22

Prezentacje artystyczne podczas Europejskich Dni Dziedzictwa Chyba w żadnym z naszych miast nie krzyżowało się tyle wierzeń, stylów i kultur, co w Lublinie. Ukształtowało to charakter miasta, które tolerancję i rozumienie innych łączy z patriotyzmem, posiadając jednocześnie szczególną siłę wchłaniania nowych idei i ludzi bez zmiany „swego charakteru”.
prof. dr hab. G.L. Seidler Historia Lublina od wieków związana jest z obecnością mniejszości narodowych i religijnych. Ten ważny element przeszłości, poprzez swoją odmienność religijną i obyczajową, w niebagatelny sposób wpływał na oblicze naszego miasta. Także i dzisiaj jest istotną częścią lubelskiego krajobrazu kulturalnego. Wielokulturowy Lublin – prezentacje artystyczne podczas Europejskich Dni Dziedzictwa jest próbą przybliżenia odrębności kultur mniejszości narodowych, ale też ich wzajemnego przenikania i uzupełniania. Projekt skupia się nie tylko na ukazaniu wielokulturowej tradycji dawnego Lublina, ale przede wszystkim prezentuje istniejące do dziś bogactwo różnorodności narodowej i wyznaniowej grodu nad Bystrzycą. W dniach 13-14 września 2008 roku zapraszamy mieszkańców Lublina na liczne spotkania z przedstawicielami mniejszości narodowych i wyznaniowych, którzy zaprezentują swoją tożsamość poprzez, tak bliską każdemu, działalność artystyczną. Wielokulturowy Lublin – prezentacje artystyczne podczas Europejskich Dni Dziedzictwa promuje tolerancję i dialog międzykulturowy poprzez działania o charakterze edukacyjnym i kulturotwórczym o wysokiej wartości artystycznej. Zamiarem organizatorów jest by prezentacje wpłynęły na poprawą jakości więzi społecznych i przełamały istniejące stereotypy. Spotkania dadzą mieszkańcom Lublina możliwość dostrzeżenia obecności w naszym mieście innych niż polskie kultur i obyczajów, odmiennych tradycji wyznaniowych i religijnych. Ukazując ich żywotność oraz wkład w dzisiejsze życie kulturalne miasta, organizatorzy chcą podkreślić wartość i znaczenie tych różnorodności, które pozwalają określać Lublin mianem miasta wielokulturowego. Projekt „Wielokulturowy Lublin” jest finansowany z funduszy Urzędu Miasta w Lublinie. Organizatorzy: - Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie filia w Lublinie - Lubelska Fundacja MOST reprezentująca mniejszość białoruską - Parafia Ewangelicko-Augsburska Św. Trójcy w Lublinie - Stowarzyszenie Mniejszości Narodowej ROM - Towarzystwo Ukraińskie w Lublinie Koordynator: Centrum Kultury w Lublinie źródło: www.ck.lublin.pl

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej