W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Wielokulturowy Lublin 2009
20.05.200909:00

Historia Lublina od wieków związana jest z obecnością mniejszości narodowych i religijnych. Ten ważny element przeszłości, poprzez swoją odmienność religijną i obyczajową, w niebagatelny sposób wpływał na oblicze naszego miasta. Także i dzisiaj jest istotną częścią lubelskiego krajobrazu kulturalnego.
Wielokulturowy Lublin jest próbą przybliżenia odrębności kultur mniejszości narodowych i religijnych, ale też ich wzajemnego przenikania i uzupełniania. Projekt skupia się nie tylko na ukazaniu wielokulturowej tradycji dawnego Lublina, ale przede wszystkim prezentuje istniejące do dziś bogactwo różnorodności narodowej i wyznaniowej grodu nad Bystrzycą. W dniach 27-31 maja 2009 roku zapraszamy mieszkańców Lublina na liczne spotkania z przedstawicielami mniejszości narodowych i wyznaniowych, którzy zaprezentują swoją tożsamość poprzez, tak bliską każdemu, działalność artystyczną. Wielokulturowy Lublin – promuje tolerancję i dialog międzykulturowy poprzez działania o charakterze edukacyjnym i kulturotwórczym o wysokiej wartości artystycznej. Zamiarem organizatorów jest by prezentacje wpłynęły na poprawą jakości więzi społecznych i przełamały istniejące stereotypy. Spotkania dadzą mieszkańcom Lublina możliwość dostrzeżenia obecności w naszym mieście innych niż polskie kultur i obyczajów, odmiennych tradycji wyznaniowych i religijnych. Ukazując ich żywotność oraz wkład w dzisiejsze życie kulturalne miasta, organizatorzy chcą podkreślić wartość i znaczenie tych różnorodności, które pozwalają określać Lublin mianem miasta wielokulturowego. Tegoroczna edycja "Wielokulturowego Lublina" to 5 dni prezentacji, spotkań, koncertów , wystaw, warsztatów. Wielokulturowy Lublin współorganizują: Centrum Kultury w Lublinie (koordynacja) Towarzystwo Ukraińskie w Lublinie Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie Filia w Lublinie Liga Muzułmańska w RP Oddział Lubelski Lubelska Fundacja MOST Misja Buddyjska „Trzy Schronienia” Parafia Ewangelicko-Augsburska p.w. Św. Trójcy w Lublinie Parafia Grekokatolicka p.w. Narodzenia NMP w Lublinie Parafia Prawosławna p.w. Przemienienia Pańskiego Parafia Prawosławna p.w. Św. Metropolity Piotra Mohyły Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w Lublinie Stowarzyszenie ROM Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce oddział w Lublinie. tel: +48 81 536 68 30 e-mail: a.krawczyk@ck.lublin.pl strona internetowa: www.ck.lublin.pl Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Miasta Lublin