W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wschodnioeuropejska Sieć Sztuk Performatywnych

Wschodnioeuropejska Sieć Sztuk Performatywnych
24.02.201412:24

Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk i Dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Paweł Potoroczyn podpisali porozumienie o współpracy przy projekcie East European Performing Arts Platform - EEPAP (Wschodnioeuropejska Platforma Sztuk Performatywnych) w latach 2014 – 2016.
Projekt EEPAP został zainicjowany przez Instytut Adama Mickiewicza w 2011 roku w ramach Programu Kulturalnego Polskiej rezydencji w Unii Europejskiej. 22 października 2011 r. w trakcie trwania Kongresu Kultury Partnerstwa Wschodniego w Lublinie został podpisany list intencyjny Pomiędzy Miastem Lublin a Instytutem dotyczący współpracy przy projekcie i powstaniu w Lublinie biura EEPAP . Od lutego 2012 roku EEPAP działa jako pierwsza instytucja Partnerstwa Wschodniego z siedzibą w Centrum Kultury w Lublinie, przy finansowym wsparciu Lublina oraz Instytutu Adama Mickiewicza. EEPAP działa na rzecz rozwoju sztuk performatywnych (teatru i tańca) w Europie Środkowej i Wschodniej oraz inicjuje i wspiera wymianę twórców i specjalistów związanych ze sztukami performatywnymi, prowadzi projekty artystyczne oraz działalność edukacyjną i rezydencyjną. Projekt obejmuje 18 państw tego rejonu Europy: Armenię, Azerbejdżan, Gruzję, Mołdawię, Ukrainę, Białoruś, Słowację, Czechy, Węgry, Rumunię, Bułgarię, Bośnię i Hercegowinę, Słowenię, Chorwację, Serbię, Macedonię, Kosowo, Polskę oraz współpracuje z Turcją. EEPAP to przede wszystkim działania edukacyjne (konferencje, seminaria, projekty badawcze, warsztaty). Działania te skierowane są przede wszystkim do niezależnych twórców teatralnych i tanecznych, kuratorów, krytyków, teoretyków oraz osób prowadzących niezależne ośrodki artystyczne i festiwale. W 2014 roku planowane są m.in. zorganizowanie w Lublinie szkoły letniej EEPAP z udziałem ukraińskich twórców, kontynuajca warsztatów na Ukrainie oraz realizacja projektu TANDEM, stworzonego przez Centrum Kultury w Lublinie. Porozumienie podpisano w sobotę 22 lutego w lubelskim Ratuszu.