W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wyróżienie dla lubelskiego spektaklu: „Żywi i umarli, czyli Bandyci w Piekle”

Wyróżienie dla lubelskiego spektaklu: „Żywi i umarli, czyli Bandyci w Piekle”
18.01.201909:42

Miło nam poinformować, że spektakl „Żywi i umarli, czyli Bandyci w Piekle” Stanisława Krzesińskiego w reżyserii Joanny Lewickiej zrealizowany przez Fundację Twórczości, Edukacji i Animacji Młodzieży – „Teatrikon” z Lublina został wyróżniony w konkursie „Klasyka żywa”. 

Lubelski spektakl otrzymał Nagrodę Specjalną im. Stanisława Hebanowskiego za odkrycie repertuarowe roku 2018. Tekst dramatu Stanisława Krzesińskiego opracowali pracownicy Instytutu Filologii Polskiej, dr Jarosław Cymerman i dr Grzegorz Kondrasiuk z Pracowni Teatrologii UMCS Lublin.

Ogólnopolski konkurs, organizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, ma na celu zwiększenie obecności polskich tekstów klasycznych w repertuarach współczesnych teatrów oraz wzmacnianie zainteresowania nimi dzisiejszych twórców i odbiorców teatru, a także przywracanie do repertuaru wartościowych dzieł dramatu polskiego, zapomnianych lub rzadko wystawianych. Wręczenie nagrody, której wartość to 30 000 zł, nastąpi podczas uroczystej gali w Opolu, 14 kwietnia 2019r. 

Warto zwrócić uwagę, że to nie pierwsza nagroda związana z tym działaniem. Spektakl powstał dzięki szerokiej współpracy lubelskiego środowiska teatralnego w ramach projektu "Scena Lublin" (m.in. Fundacja Teatrikon, Teatr Stary, Teatrologia UMCS), w ramach której powstała książka o tym samym tytule oraz prowadzone były warsztaty dla młodzieży. Pod koniec 2018 r. publikacja autorstwa Jarosława Cymermana, Grzegorza Kondrasiuka i Dominika Gaca otrzymała nagrodę "Wawrzyn Pawła Konrada" w konkursie na książkę roku Lubelszczyzny. 

"Żywi i umarli, czyli Bandyci w Piekle"
Fundacja Teatrikon, współpraca: Teatr Stary w Lublinie


autor: Stanisław Krzesiński
reżyseria: Joanna Lewicka
dramaturgia: Jarosław Cymerman, Grzegorz Kondrasiuk
scenografia i kostiumy: ElBruzda
reżyseria światła: Grzegorz Polak
opracowanie muzyczne: Łukasz Jemioła
kierownictwo produkcji: Łukasz Wójtowicz
aktorzy: Angelika Kujawiak, Dariusz Jeż, Przemysław Buksiński (Mateusz Nowak), Grzegorz Kondrasiuk
 

Powiązane:

Fundacja Teatrikon

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej

Wydarzenia polecane