W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Wyróżnienie dla Teatru NN
24.04.200811:42

Na 48. edycji Konkursu Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek na Najpiękniejszą Książkę 2007 roku sukces odniósł Teatr NN. Wydana przezeń publikacja "Pożegnanie Taboru" została uhonorowana jednym z wyróżnień. Przypomnijmy, że nagrodzone dzieło jest autorstwa Andrzeja Polakowskiego, który również jest autorem zamieszczonych w nim zdjęć. Projekt graficzny wykonała Małgorzata Rybicka. W rywalizacji wzięły udział 83 wydawnictwa, które nadesłały 139 tytułów. W jury konkursu znaleźli się: Józef Wilkoń – przewodniczący, Jan Bokiewicz, Andrzej Heidrich, Katarzyna Iwanicka, Krystyna Sulkiewicz, prof. Mieczysław Wasilewski i prof. Stanisław Wieczorek. Jury nominowało do nagród i wyróżnień 86 książek.
O konkursie Idea konkursu zrodziła się w latach pięćdziesiątych wśród ludzi książki - artystów grafików i typografów, edytorów i poligrafów. Wzorując się na lipskiej Internationale Buchkunst Ausstellung opracowali założenia i regulamin konkursu w 1957 roku ogłosili pierwszą jego edycję - konkurs na najlepiej wydaną książkę roku. Sąd Konkursowy oceniał wówczas na równi szatę edytorską i opracowanie graficzne, jak też druk i jakość zastosowanych materiałów. Na początku lat osiemdziesiątych - gdy sztukę drukarską zastąpił przemysł poligraficzny - zmieniła się formuła konkursu. Na konkurs można nadsyłać wszystkie rodzaje książek - począwszy od literatury pięknej, poprzez katalogi, albumy, almanachy, podręczniki, książki dla dzieci, przyrodnicze, techniczne i matematyczne, aż po druki bibliofilskie - pod warunkiem, że są opracowane przez polskich grafików i typografów. W skład jury wchodzą: artyści graficy, historycy sztuki, typografowie, wydawcy którzy nie mają własnych książek w konkursie. Jury ocenia poziom edytorski nadesłanych przez wydawców książek, ich opracowanie graficzne i typograficzne, poziom artystyczny ilustracji, oryginalność rozwiązań edytorskich, jednym słowem - szatę edytorską. Prace jury przebiegają w dwóch etapach: najpierw członkowie jury oceniają książki w poszczególnych grupach bibliograficznych, aby książki literackie nie konkurowały z technicznymi, dziecięce z naukowymi, masowe z bibliofilskimi, a miniatury z albumami. Sąd Konkursowy po zapoznaniu się z opinią jurorów poszczególnych działów i wnikliwej dyskusji kwalifikuje książki do grupy A, czyli książek wykonanych profesjonalnie - nominowanych do wyróżnień; spośród nich, po niekiedy burzliwej dyskusji, wyłania najlepsze książki do nagród (o ich przyznaniu decyduje tajne głosowanie). Nagrody są równorzędne. Przyznawane są zgodnie z tradycją wydawcom, lecz wraz z nimi chcemy uhonorowań wszystkich bezpośrednich twórców książki - grafików, typografów, redaktorów. To dzięki ich pracy koncepcyjnej, poczuciu smaku, znajomości rzemiosła i benedyktyńskiej pracy książka stanowi dzieło, w którym liczy się nie tylko treść, lecz i forma jej podania.