W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wyróżnienie dla Zaczarowanego Lublina

Wyróżnienie dla Zaczarowanego Lublina
07.11.201500:10

Festiwal "Zaczarowany Lublin – Spotkania z Opowiadaczami Świata" za rok 2014 otrzymał wyróżnienie w kategorii aktywności plenerowe Ogólnopolskiego Konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków. W tej kategorii zwyciężył projekt „Doświadczyć i docenić – cykl wycieczek po Ostrowie Tumskim w Poznaniu”.

Celem Konkursu jest promocja działań związanych z upowszechnianiem wiedzy o dziedzictwie kulturowym i wzmocnienie świadomości społecznej dotyczącej wartości zabytków poprzez wybieranie, nagradzanie i promowanie najlepszych działań edukacyjnych.

Informacje o konkursie: http://www.nid.pl/pl/Informacje_ogolne/Aktualnosci/news.php?ID=2965

Integralną częścią Festiwalu „Zaczarowany Lublin - Spotkania z Opowiadaczami Świata” były działania animacyjne na Rynku Starego Miasta oraz w Lubelskiej Trasie Podziemnej pn. "Zaczarowany Lublin": prezentacje Animacji Legend Lubelskich i konkursy dla dzieci z wykorzystaniem edukacyjnych wielkoformatowych klocków, wielkoformatowej gry planszowej oraz wielkoformatowych puzzli. Na potrzebę konkursu powstała intrygująca scenografia na bazie wielkoformatowych klocków służąca opowiadaniu historii. Odnosiła ona dzieci do zabytkowej przestrzeni miejskiej. Opowieści cyfrowe (digital storytelling) laureatów konkursu festiwalowego, którzy brali wcześniej udział w warsztatach edukacyjnych, zostały zamieszczone w serwisie YouTube.

Działania animacyjne zostały poprzedzone dwoma blokami warsztatów skupionych wokół edukacji regionalnej w tym warsztaty przybliżające najmłodszym proces powstawania średniowiecznego miasta, zasady lokacji miasta i znaczenie najważniejszych zabytkowych obiektów miejskich.

W warsztatach wykorzystano także notesy do opowiadania historii jako materiały pomocnicze w budowaniu własnej opowieści. Wybrane najciekawsze wpisy, połączone w spójną narrację utworzyły książeczkę, której uczestnicy działań plenerowych byli współtwórcami (storytelling book).

Podczas wydarzenia została zaprezentowana premierowa animacja "Miasto Podziemne", która otrzymała wyróżnienie na II Ogólnopolskim Przeglądzie Filmów Animowanych Tworzonych przez Dzieci "OKO KALEJDOSKOPU”, organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w kwietniu 2015 r. Animacja była również prezentowana w Grecji na 17th Olympia International Film Festival for Children and Young People.

 

 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej