W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawy lubelskich artystów w Tbilisi!

08.10.201920:53

6 października 2019 r. w Centrum Informacyjnym Unii Europejskiej i NATO w Tbilisi zostały otwarte dwie wystawy lubelskich artystów z okazji 5-lecia podpisania umowy partnerskiej pomiędzy Lublinem a Tbilisi.

Autorem pierwszej z nich zatytułowanej „Lublintone. Lublin – srebro na szkle” jest pochodzący z Ukrainy fotografik i historyk Roman Krawczenko, który pokazuje 23 wykonane unikatową autorską techniką fotograficzną prace przedstawiające lubelskie zabytki, ulice, zaułki, znane miejskie krajobrazy. Wszystkie prezentowane  podczas wystawy fotografie zostały wykonane własną unikatową metodą fotografowania będącą wynikiem jego trzyletnich eksperymentów (2015–2018) z czterema historycznymi technikami fotograficznymi – procesem kolodionowym, ambrotypią, verre églomisé (szkło eglomizowane) oraz orotone, która została określona przez jej autora mianem „lublintone” – od nazwy miasta, w którym powstała. Każda praca wykonana ręcznie w tej technice (ze srebra na płytkach szklanych) jest wyjątkowa. Jest to najostrzejsza technika fotograficzna jaką kiedykolwiek wynaleziono.

Drugą z prezentowanych w Tbilisi wystaw jest wystawa misternych i oryginalnych akwafortów wybitnego i odnoszącego międzynarodowe sukcesy grafika Artura Popka – profesora w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Podczas wystawy zatytułowanej „Nasza pierwsza maszyna do robienia buziaczków” jest prezentowanych około 45 prac lubelskiego artysty, które zapraszają widza do obrazu świata z jednej strony bajkowego, romantycznego, pełnego metafor i alegorii, lecz z drugiej – mechaniczno-technicznego, odwołującego się do wizji postępu, świata maszyn, wieku elektryczności.

Wystawy będą dostępne dla zwiedzających w Centrum Informacyjnym Unii Europejskiej i NATO w Tbilisi od pon. do pt. w godz. 9:30-19:00.

Wystawy są organizowane we współpracy z Ambasadą RP w Tbilisi, Instytutem Polskim w Tbilisi, Urzędem Miasta Tbilisi oraz Warsztatami Kultury w Lublinie.