W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF X Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej Otwarte Miasto/Open City

04.09.201810:02

7 września 2018 r. wernisażowym spacerem po ulicach Lublina rozpocznie się X Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej OTWARTE MIASTO / OPEN CITY. Tegoroczna jubileuszowa edycja wydarzenia odbędzie się pod hasłem „wzajemność”.

Place, zaułki, świątynie i skwery są miejscami ludzkich interakcji. Miasto wyznacza ramy przestrzenne, czasowy rytm i hierarchię społeczną, gdyż sztuka tworzy ośrodek porozumienia i sporu, prowokuje wymianę i ożywia logikę wzajemności. Wprowadzając „obce ciała” w przestrzeń publiczną zakłócimy miejską rutynę i równowagę, a zarazem uruchomimy siły refleksji.

W naznaczonej nadmiarem znaczeń przestrzeni Lublina, obok tysięcy małych opowieści, napisanych ludzkim losem, artyści przekażą własne historie. Zaproponujemy opowieści o współzależnościach łączących w nieoczywiste konstelacje „swoich” i „obcych”, „tubylców” i „turystów”, „przyjezdnych” i „zakorzenionych”.

Tym razem prace zaprezentują przede wszystkim artyści na trwałe związani z Lublinem: Tomasz Bielak i Monika Zadurska-Bielak, Magdalena Franczak, Miro Nordyk Jurczuk, Kolektyw kilku.com (Aleksander Janas / Idalia Smyczyńska / Paweł Szarzyński / Robert Zając), Jarek Koziara, Robert Kuśmirowski, Kamil Stańczak i Katarzyna Szczypior. Obok nich swoje projekty przedstawią: Krzysztof Sołowiej z Poznania, czeski artysta Pavel Doskočil, Sofie Muller z Belgii i Holender Henk Visch.

Mamy nadzieję, że instalacje wyrastające z intymnych relacji z miastem, dotkną miejsc znaczących, powołując do życia zarówno efemeryczne, jak i trwałe wspólnoty. Ten performatywny wymiar miejskiego życia i sztuki w przestrzeni miejskiej podkreślimy prezentując podczas otwarcia festiwalu premierę szekspirowskiej "Burzy" w reżyserii Pawła Passiniego. 

START:
Zamek w Lublinie, ul. Zamkowa 9
7 września 2018 r. / piątek
godzina 17:00

Komisarzami tegorocznej edycji festiwalu są Anna Nawrot i Mirosław Haponiuk.

Wydarzenia polecane