W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

XIV Międzynarodowy Festiwal Konfrontacje Teatralne

XIV Międzynarodowy Festiwal Konfrontacje Teatralne
15.09.200912:02

30 września rozpoczną się 14. Międzynarodowe Konfrontacje Teatralne. Tegoroczna edycja będzie obfitowała w spektakle przygotowane przez zespoły ze Wschodu, a więc m. in. Teatr Ilkhom z Uzbekistanu, Teatr Praktika z Rosji, Republikański Teatr Dramatu Białoruskiego z Białorusi czy moskiewski SounDrama Studio. Spektaklom towarzyszyć będą koncerty, projekcje kina rosyjskiego, wystawa "Niebieskie Nosy - akcje w przestrzeni miasta - komiks miejski" oraz pokazy wideo artu.
"Idea festiwalu zrodziła się w trakcie rozmów między Włodzimierzem Staniewskim - dyrektorem Ośrodka Praktyk Teatralnych "Gardzienice", Leszkiem Mądzikiem - dyrektorem Sceny Plastycznej KUL, Tomaszem Pietrasiewiczem - dyrektorem Ośrodka Brama Grodzka - Teatr "NN" i Januszem Opryńskim dyrektorem Teatru Provisorium. Powstało kilka edycji, których program budowali ci właśnie artyści - przyjmujący na siebie rolę Komisarza Artystycznego Festiwalu. Potem organizowane były festiwale tematyczne, między innymi - Teatr Litewski, Gombrowicz w teatrze, Niezależne Republiki Teatralne, Żydzi w teatrze. W tym roku do współpracy zaproszona została Agnieszka Lubomira Piotrowska - znawczyni teatru rosyjskiego, tłumaczka literatury rosyjskiej. Festiwal zawsze był otwarty na Wschód: regularnie gościł teatry z Białorusi, Ukrainy, Rosji, Łotwy i Litwy. Zamiarem organizatorów jest w ciągu najbliższych lat stworzyć program, który byłby swoistą konfrontacją teatru ze Wschodu z teatrem polskim, jak i teatrem zachodnim. Lublin - miasto na prowincji wschodniej, aspirujące do bycia stolicą kultury w 2016 roku wydaje się być miejscem dobrym dla takiego festiwalu - dla takich spotkań. Teatr od zawsze, ale dzisiejszy w szczególny sposób, łączy w sobie świat sztuk wizualnych ze światem muzyki. Ideą organizatorów jest to by festiwal obok teatru promował zarówno artystów plastyków, jak i ludzi muzyki. Tak więc przestrzeń miasta oddana zostanie instalatorom, performerom, a place, sale na koncerty ludzi związanych z muzyką. To ma być festiwal dla ludzi, gdzie jak największa widownia znajdzie dla siebie ciekawą narrację o świecie". Janusz Opryński, Dyrektor Festiwalu Program Festiwalu