W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Zabawy miastem. Otwieramy nabór do Laboratorium Sztuki Społecznej 2018

Zabawy miastem. Otwieramy nabór do Laboratorium Sztuki Społecznej 2018
05.01.201820:32

Warsztaty Kultury w Lublinie otwierają nabór na pomysły w ramach programu rezydencji Laboratorium Sztuki Społecznej. Szukamy osób, które w zaskakujący, humorystyczny, odkrywczy, nietypowy i eksperymentalny sposób pracują z przestrzenią publiczną i nie boją się wejść w interakcję z jej użytkownikami. Zgłoszenia przyjmujemy do 9 lutego 2018! 

CZYM SĄ ZABAWY MIASTEM i LSS?
Laboratorium Sztuki Społecznej (LSS) to interdyscyplinarny i międzynarodowy program rezydencyjny Pracowni Kultury i Sztuki Ludycznej w Warsztatach Kultury w Lublinie, za pomocą którego odkrywamy i odzyskujemy publiczną przestrzeń miejską. Chcemy wzbudzić w mieszkańcach Lublina ciekawość miejsc nieodkrytych i historii swojego otoczenia oraz zwrócić uwagę na ważną rolę społeczeństwa w tworzeniu i „odzyskiwaniu” przestrzeni publicznych. Chcemy też sprowokować mieszkańców do myślenia o przestrzeniach publicznych w sposób nietypowy.

„Zabawy miastem” – to hasło, które będzie przyświecało nowej odsłonie programu od 2018 roku. Traktujemy przestrzeń miejską jako forum dialogu społecznego, jako laboratorium do badań, zabawy, testowania i eksperymentowania. Jak zmieniało się nasze otoczenie na przestrzeni lat i jak możemy je kształtować, odkrywać i odzyskiwać? Poprzez proponowane działania, chcemy postawić pytania o związek obywateli z otoczeniem, a także o nasze prawa i obowiązki względem przestrzeni publicznej.

KOGO SZUKAMY?

  • Osób powyżej 18 roku życia bez względu na płeć i narodowość oraz wykonywany zawód, czy dyscyplinę jaką się zajmują.
  • Osób, które mają pomysły na działania wpisujące się w założenia LSS, które w zaskakujący, humorystyczny, odkrywczy, nietypowy i eksperymentalny sposób pracują z przestrzenią publiczną i nie boją się wejść w interakcję z jej użytkownikami.
  • Liczymy na zgłoszenia od osób związanych ze sztuką i kulturą, ale nie zamykamy się tylko do tej grupy. Każdy może zgłosić swój pomysł, jeśli tylko wpisuje się w w/w założenia.
  • Przyjmujemy zgłoszenia indywidualne jak i od kolektywów (max. 2,3 osoby).

CO OFERUJEMY?

  • Zwrot kosztów podróży (tylko za okazaniem biletów lub dokumentów podróży).
  • Zwrot kosztów za wizy (tylko za okazaniem dokumentu zapłaty lub xero wizy w paszporcie z podaną kwotą).
  • Stypendium w wysokości 3000 PLN (brutto).
  • Zakwaterowanie w mieszkaniu (może być dzielone z innymi rezydentami).
  • Zwrot kosztów materiałów niezbędnych do realizacji działań do 2000 PLN.
  • Pomoc techniczną, organizacyjną i logistyczną przy realizacji działań.

NIE ZAPEWNIAMY

  • Zwrotów kosztów za dodatkowe ubezpieczenia.
  • Wyżywienia.
  • Pobytu osób towarzyszących i zwierząt.

JAKICH POMYSŁÓW OCZEKUJEMY?

  • Zgodnych z założeniami programu LSS.
  • Prezentujących wysoką jakość i spójność konceptualną, wartość artystyczną, badawczą, edukacyjną, animacyjną, społeczną.
  • Wykorzystujących ciekawe techniki i środki wyrazu.
  • Nastawionych na zaskoczenie, poruszenie odbiorców i eksperymentowanie z otoczeniem.
  • Mające wpływ na aktywność obywatelską lokalnych społeczności.
  • Wykonalnych, o przemyślanej relacji konceptu do jego nośnika.
  • Słowa kluczowe: site specific, zabawa, nauka, akcja – reakcja, odkrywanie miasta, zaskoczenie, poruszenie, humor ale nie ośmieszanie, krytyka – ale nie ocenianie, odzyskanie przestrzeni publicznej, zmiana otoczenia!

JAK WYGLĄDA PROCES REKRUTACJI?

Jeśli masz pomysł na działanie wypełnij formularz zgłoszenia online do dnia 9 lutego 2018. My przeanalizujemy wszystkie pomysły i wybierzemy najciekawsze. Następnie skontaktujemy się z ich autorami, aby zadać dodatkowe pytania. Ostatecznie do realizacji w 2018 zostanie wybranych 6 pomysłów.

KOMISJA REKRUTACYJNA

Pracownia ds. Kultury i Sztuki Ludycznej Warsztatów Kultury w Lublinie w składzie:

Iwona Kornet – socjolożka i kulturoznawczyni, w Warsztatach Kultury pracuje przy projekcie Carnaval Sztukmistrzów jako koordynator ds. organizacyjnych. Współzałożycielka i koordynatorka działań pierwszego w Lublinie Klubu dla Dzieci i Rodziców pod nazwą „Podushkowiec”. Inicjatorka i współredaktorka „Poradnika Kreatywnych Rodziców” oraz pomysłodawczyni i producentka filmu animowanego „Zmyślne Zmysły”.

Rafał Sadownik – aktor, twórca, koordynator, dyrektor artystyczny projektów: Carnaval Sztukmistrzów, Festiwal Sztukmistrzów, Urban Highline, Akademia Sztukmistrzów, Festiwal Gier i Zabaw Tradycyjnych, Rezerwat Dzikich Dzieci. Magister Filozofii, inżynier Architektury i Urbanistyki, absolwent Europeistyki, Kulturoznawstwa, instruktor Lekkiej Atletyki. Stypendysta w Dziedzinie Kultury i Twórczości Artystycznej Marszałka Województwa Lubelskiego. Założył i prowadził Pracownię Sztuk Fizycznych. Wiceprezes Stowarzyszenia SZTUCZNE.

Agata Will – koordynatorka programu Laboratorium Sztuki Społecznej. Realizuje projekty badawcze z zakresu diagnozy społecznej i funkcjonowania domów kultury, społeczno-kulturalne i międzynarodowej współpracy kulturalnej. Była koordynatorką takich projektów jak: Europe Grand Central (2015-2017), Connected by the Border (2012), Noc Kultury (2007-2012), Festiwal Kultury Iberyjskiej „Fiesta Alegría” (2008-2011) i Wolontariusz Kultury (2010-2011). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2013. Jest prezeską Fundacji Teren Otwarty.

Kontakt:
Agata Will

Warsztaty Kultury w Lublinie
ul. Grodzka 5a, 20-112 Lublin
tel.: 81 466 59 08
www.warsztatykultury.pl