W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Zapraszamy na sobotnie Narodowe Czytanie!

Zapraszamy na sobotnie Narodowe Czytanie!
06.09.201908:13

Narodowe czytanie w najbliższą sobotę (7 września) w godz. 12:00-16:00 obejmie cały Lublin! Zapraszamy na czytanie nowel na schody Ratusza (plac Łokietka), Plac Litewski i do muszli koncertowej Ogrodu Saskiego! Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie zaprasza o godz. 16:00 przed kamienicę na Starym Mieście przy Filii nr 21 MBP (przy ul. Rynek 11). W ramach akcji Narodowe Czytanie w tym roku prezentowany będzie zbiór zatytułowany "Nowele polskie".

Przed Ratuszem, na Placu Litewskim i w Ogrodzie Saskim czytać będą przedstawiciele władz miasta, województwa i przedstawiciele różnych instytucji. Miasto Lublin reprezentować będzie Mariusz Banach, Zastępca Prezydenta ds. Oświaty i Wychowania oraz Jarosław Pakuła, Przewodniczący Rady Miasta Lublin, a także miejscy Radni. Wszyscy przeczytają fragmenty nowel we własnej interpretacji. Podczas Narodowego Czytania swoją wersję zaprezentują m.in. Lubelski Kurator Oświaty, Proboszcz Archikatedry Lubelskiej, posłowie, dyrektorzy szkół, ośrodków kulturalnych, lubelscy dziennikarze,

Pracownicy Biblioteki ubrani w stroje z epoki, na scenie przypomną treści dwóch nowel: Elizy Orzeszkowej "Dobra Pani" oraz Marii Konopnickiej "Dym". Gościnnie wystąpią uczniowie Szkoły Podstawowej nr 51 im. Jana Pawła II w Lublinie ze streszczeniem noweli "Katarynka" Bolesława Prusa.

Do wspólnego czytania zapraszamy wszystkich chętnych. Dla aktywnych uczestników wydarzenia przewidziane zostały nagrody książkowe.

Zachęcamy do przybycia z własnym egzemplarzem lektur, w których będzie można otrzymać okolicznościową pieczęć Narodowego Czytania, upamiętniającą tegoroczną akcję.

  • "Dobra pani" – Eliza Orzeszkowa;
  • "Dym" – Maria Konopnicka
  • "Katarynka" – Bolesław Prus
  • "Mój ojciec wstępuje do strażaków" (ze zbioru: "Sanatorium pod Klepsydrą") – Bruno Schulz
  • "Orka" – Władysław Stanisław Reymont
  • "Rozdzióbią nas kruki, wrony…" – Stefan Żeromski
  • "Sachem" – Henryk Sienkiewicz
  • "Sawa" (z cyklu: "Pamiątki Soplicy") – Henryk Rzewuski

W Lublinie czytelnictwo z roku na rok stopniowo wzrasta Jest to zupełnie odwrotna tendencja do reszty kraju, biorąc pod uwagę raport Biblioteki Narodowej za ubiegły rok, który przedstawia, że co najmniej jedną książkę w ciągu roku przeczytało tylko 38% Polaków.

Z  kolei w naszym mieście w 2018 roku z usług MPB skorzystało 67 249 czytelników, a w I półroczu roku 2019 już 50 109 (wypożyczono łącznie 761 198 jednostek bibliotecznych). W 17 filiach funkcjonują również wypożyczenia elektroniczne. MBP jest parterem projektu Lubelska Biblioteka Wirtualna, a w czerwcu 2019 r. udostępniono czytelnikom książki elektroniczne na platformie Legimi.

Lublin jest jednym z niewielu miast w Polsce, które stale rozbudowują sieć biblioteczną.W latach 2010-2015 sieć biblioteczna Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie zwiększyła się o 8 placówek. Obecnie funkcjonuje 40 filii. W czerwcu 2018 roku została otwarta nowa filia nr 40 Biblioteka na poziomie w dzielnicy Szerokie. Jest to miejsce bardzo nowoczesne o interesującym designie. Oprócz tradycyjnej formy korzystania z zasobów biblioteki, czytelnicy mają dostęp do antresoli ze stanowiskami komputerowymi oraz punkt odsłuchu audiobooków.

Obok działalności czytelniczej filie MBP prowadzą różnorodną działalność (wystawienniczą, lekcje biblioteczne, spotkania autorskie, wykłady, prelekcje, konkursy, koncerty, zajęcia plastyczne, dyskusje nad książką oraz zajęcia komputerowe, głośne czytanie, kurs języka angielskiego, biorą udział w festynach osiedlowych, przygotowują inscenizacje, zajęcia teatralne, prezentacje multimedialne, prowadzą kluby gier planszowych i fabularnych, pokazy filmowe, konsultacje dla maturzystów) dzięki czemu stają się miejscem pełniącym funkcję lokalnych ośrodków kultury. W I półroczu 2019 roku we wszystkich 40 filiach odbyło się łącznie ponad 3,3 tysiące wydarzeń.

Miejska Biblioteka Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie realizuje tym samym społeczny wymiar działalności kulturalnej zgodny ze Strategią Rozwoju Kultury Lublina tj. tworzy specjalną ofertę dla mieszkańców najbliższej okolicy oraz wspólną przestrzeń do spotkań.

Już po raz ósmy w ramach akcji Narodowe Czytanie będą czytane w całej Polsce wybitne utwory Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku do akcji przystąpiła Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie, która czytała dzieła Aleksandra Fredry. Podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza , „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, a w 2018 r.  czytane było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.