W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Zjazd Lublinerów – pierwsze od 70 lat spotkanie

Zjazd Lublinerów – pierwsze od 70 lat spotkanie
03.07.201708:05

Przez wieki Żydzi współtworzyli historię i kulturę Lublina, kształtując jego tożsamość. W momencie wybuchu drugiej wojny światowej stanowili jedną trzecią mieszkańców miasta. W 2017 roku Lublin obchodzi siedemsetną rocznicę lokacji. Urodziny miasta są okazją, by przypomnieć o wspólnym dziedzictwie i spotkać się na nowo. W dniach 3-7 lipca 2017 r. Ośrodek “Brama Grodzka - Teatr NN” organizuje Zjazd Lublinerów - pierwsze od 70 lat spotkanie żydowskich mieszkańców Lublina i ich potomków.

Dotychczas na nasze zaproszenie odpowiedziało niemal 200 osób z całego świata. Są to między innymi mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, Australii, Meksyku, Izraela, Kanady, Belgii, Danii, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Norwegii, Szwecji i Polski.

Dla gości zjazdu został przygotowany bogaty program spotkań, dyskusji, wycieczek, warsztatów, prelekcji i wydarzeń artystycznych poświęconych zróżnicowanym zagadnieniom dotyczącym przeszłości i współczesności żydowskiego Lublina. Warto zaznaczyć, że program został przygotowany tak, by część artystyczna wydarzeń Zjazdu była dostępna również dla mieszkańców Lublina (obowiązują bezpłatne wejściówki). 

Żydzi byli związani z Lublinem przez kilkaset lat, kształtując jego tożsamość. W przededniu II wojny światowej w Lublinie społeczność żydowska liczyła 43 000 osób (jedna trzecia wszystkich mieszkańców Lublina). Lubelska społeczność żydowska została niemal w całości unicestwiona. Nie można opowiedzieć historii Lublina bez mieszkających tu Żydów, dlatego tak ważna i symboliczna będzie obecność ich potomków w 2017 roku, w czasie obchodów 700-lecia istnienia miasta.

Chcemy zaprosić wszystkich, których rodziny wywodzą się z Lublina - podkreśla koordynatorka Zjazdu - Monika Tarajko - Mamy już zgłoszenia z Izraela, Stanów Zjednoczonych, Francji, Belgii czy Wielkiej Brytanii. Wciąż jednak poszukujemy wszelkich możliwości by dotrzeć z informacją o Zjeździe do jak najszerszych kręgów odbiorców.

Pierwszy zjazd lubliniaków, który był inspiracją dla zorganizowania tegorocznego Zjazdu Lublinerów, miał miejsce w Lublinie, w 1947 r. Wzięło w nim udział ponad 800 osób z Polski i ponad 650 osób z zagranicy. W ramach zjazdu odbyły się uroczystości żałobne na nowym cmentarzu żydowskim oraz odsłonięto pomnik na grobie ofiar z getta szczątkowego na Majdanie Tatarskim.

Zjazd Lublinerów odbywa się w ramach obchodów Wielkiego Jubileuszu 700-lecia Miasta Lublin.
Organizator Zjazdu Lublinerów: Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN