W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Złożyliśmy aplikację!
27.08.201014:45

W piątek 27 sierpnia, punktualnie o godz. 14.15 złożyliśmy aplikację Lublina w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. - W poniedziałek upływa ostateczny termin, ale my składamy ją już w piątek. Nie chcemy zostawiać na ostatnią chwilę sprawy dla nas niezwykle ważnej – powiedział Włodzimierz Wysocki, z-ca prezydenta i jednocześnie pełnomocnik ds. ESK.
Dzień rozpoczął się spotkaniem z dziennikarzami w lubelskim ratuszu. Prezydent Adam Wasilewski oraz jego zastępca Włodzimierz Wysocki, pierwszy raz zaprezentowali wypracowany dokument. Zaraz potem z-ca prezydenta Włodzimierz Wysocki wraz z przedstawicielami biura ESK wyjechali złożyć naszą aplikację do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Co za nami Pierwsze pomysły startu w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy kultury w 2016 roku zrodziły się w lubelskich środowiskach twórczych. Ambicją artystów i animatorów kultury było pokazanie Lublina całej Europie. W mieście tyle się dzieje, z jednej strony mamy tyle tradycji, dziedzictwa, a z drugiej — nowoczesne i różnorodne życie kulturalne. Pomysł szybko podchwyciły władze miasta i już w 2007 roku rozpoczęły się oficjalne przygotowania do udziału w konkursie. Rada Miasta na wniosek prezydenta Lublina podjęła uchwałę w tej sprawie (15 marca 2007), a potem potoczyło się już szybko. W ciągu tych kilku lat udało się zrobić wiele. Niemal trzykrotnie wzrosły wydatki na kulturę w budżecie miasta. Dzięki temu utworzono nowe instytucje kultury — Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”, Warsztaty Kultury — filię Centrum Kultury w Lublinie. Trwają remonty Teatru Starego w Lublinie (jeden z najstarszych Teatrów w Polsce; budynek z 1822 roku) i Centrum Kultury w Lublinie (budynek klasztoru powizytkowskiego). Zaadaptowano budynek po dawnych warsztatach Technikum Mechanicznego na potrzeby kulturalne, tworząc w nim siedzibę Warsztatów Kultury. Powstało też wiele nowych wydarzeń kulturalnych, m.in.: Inne Brzmienia Art'n'Music Festival, Noc Kultury, Jarmark Jagielloński czy Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej „Kody”. Przygotowania miasta do konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury spowodował dynamiczny rozwój kultury w Lublinie, a ona stała się jednym z głównych czynników rozwoju miasta. Co dalej Kandydatury poszczególnych miast oceniać będzie panel 13 ekspertów – 6 powołanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 7 przez instytucje unijne. Prawdopodobnie w październiku czeka nas, podobnie jak naszych kontrkandydatów, oficjalna prezentacja przed nimi. W IV kwartale 2010 roku eksperci zdecydują, które z miast dostaną się na tzw. krótką listę (2-4 miasta). Od tego momentu „finaliści” będą mieli 9 m-cy na napisanie następnej, bardziej szczegółowej aplikacji. Pod koniec 2011 roku poznamy ostateczny werdykt i naszą polską Europejską Stolicę Kultury 2016. Trzymajmy kciuki za Lublin!