W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

#znowuczytamchallenge: polub czytanie

#znowuczytamchallenge: polub czytanie
26.11.202012:33

Już w ten weekend w ramach akcji Czytaj PL! rusza #znowuczytamchallenge. Jest to inicjatywa mająca za zadanie zaktywizowanie wszystkich czytających. Polega na opublikowaniu w mediach społecznościowych zdjęcia ilustrującego, gdzie i jak czytamy elektroniczne książki, oraz dodaniu do posta hasztagu #znowuczytamchallenge. Akcja odbywa się w weekend 27-29 listopada. Więcej informacji w wydarzeniu: na facebooku Czytaj PL!

Dodatkowo, kolejny już raz, dajemy czytelnikom czas na doczytanie. Do akcji trzeba dołączyć do końca listopada, ale później przez kolejny tydzień (do 7 grudnia do północy) książki są dostępne w ramach aplikacji Woblink. 

12 bestsellerów za darmo przez cały listopad

Czytaj PL to najlepsza literatura piękna, kryminały, reportaż, książka historyczna, powieść młodzieżowa i poradnik. To tytuły cenionych autorów, wśród których nie zabrakło laureatów najbardziej prestiżowych laurów. Jak zawsze, 12 tytułów dostępnych jest za darmo w formie e-booków, a dodatkowo 10 z nich – w wersji audiobooków. Pulę otwiera „Zimowla” Dominiki Słowik (Wydawnictwo Znak), laureatki Paszportu „Polityki” 2019 i finalistki Nagrody Literackiej Gdynia. Dla wszystkich fanów twórczości Jakuba Małeckiego atrakcją będzie jego przedostatnia powieść „Horyzont”. Ukłonem w stronę miłośników wielowątkowych powieści jest „Stramer” Mikołaja Łozińskiego (Wydawnictwo Literackie), czyli historia losów żydowskiej rodziny w międzywojennym Tarnowie. Fanów kryminałów i thrillerów do lektury skuszą: „Czarne morze” Karoliny Macios (Wielka Litera), „Zadra” Roberta Małeckiego (Czwarta Strona), a także „Topiel” Jakuba Ćwieka (Wydawnictwo Marginesy) oraz Remigiusz Mróz i jego „Głosy z zaświatów”. Reporterski kunszt uhonorowanego podwójną Nagrodą Literacką „Nike” – od jury i czytelników – Mariusza Szczygła poznają ci, których udział w akcji Czytaj PL zachęci do sięgnięcia po zbiór „Nie ma” (Dowody na Istnienie), w wersji audio czytany przez Maję Ostaszewską. Wojtek Drewniak zafunduje czytelnikom podróż w czasie, dzięki swojej książce „Historia bez cenzury 5. I straszno, i śmieszno – PRL” (Wydawnictwo Znak). Z kolei młodsi miłośnicy fantastyki będą mogli sięgnąć po książkę Pauliny Hendel „Strażnik”. Stawkę tytułów Czytaj PL zamykają w tym roku dwie zagraniczne pozycje. Pierwszy z nich to poradnik Stefanie Stahl „Kochaj najlepiej jak potrafisz” (Wydawnictwo Otwarte). Drugi to „O czasie i wodzie” (Karakter), rozpisana na wiele głosów opowieść, w której islandzki pisarz i poeta Andri Snær Magnason łączy esej z reportażem, osobistą historię ze staroislandzką literaturą, hinduską mitologią oraz refleksjami na temat postępującej katastrofy klimatycznej.

Akcja Czytaj PL na czytnikach inkBOOK Calypso!

W tym roku wprowadzono jeszcze jedną ważną nowość – wszystkie tytuły będą dostępne także w wersji na czytniki. – Staramy się, by każda kolejna edycja akcji była coraz bardziej atrakcyjna. Wybieramy najlepsze bestsellery, zmieniamy formuły konkursów, oprawę graficzną, hasła przewodnie akcji, ale również technologię. Akcja Czytaj PL po raz pierwszy zagości na czytnikach książek elektronicznych. W listopadzie 12 bestsellerów będzie można czytać na czytnikach inkBOOK Calypso. W przyszłych latach będziemy mogli pochwalić się kolejnymi modelami – dodaje Paweł Polański, dyrektor platformy Woblink.

Historia akcji Czytaj PL sięga 2013 roku, kiedy Kraków otrzymał tytuł Miasta Literatury UNESCO. Akcja realizowana jest przez KBF – instytucję kultury Miasta Krakowa w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Aby wziąć udział w tegorocznej odsłonie akcji, wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Woblink z App Store lub Google Play. Następnie należy przejść do zakładki Czytaj PL. Po zeskanowaniu kodu QR zyskujemy dostęp do 12 bezpłatnych tytułów do czytania i słuchania.

Czytaj PL 2020 – lista dostępnych książek:

  1.  Jakub Ćwiek „Topiel” (Wydawnictwo Marginesy)
  2. Wojtek Drewniak „Historia bez cenzury 5. I straszno, i śmieszno – PRL” (Wydawnictwo Znak)
  3. Paulina Hendel „Strażnik” (We Need YA)
  4. Mikołaj Łoziński „Stramer” (Wydawnictwo Literackie)
  5. Karolina Macios „Czarne morze” (Wielka Litera)
  6. Andri Snær Magnason „O czasie i wodzie” (Karakter)
  7. Jakub Małecki „Horyzont” (Wydawnictwo SQN)
  8. Robert Małecki „Zadra” (Czwarta Strona)
  9. Remigiusz Mróz „Głosy z zaświatów” (Wydawnictwo Filia)
  10. Dominika Słowik „Zimowla” (Wydawnictwo Znak)
  11. Stefanie Stahl „Kochaj najlepiej jak potrafisz” (Wydawnictwo Otwarte)
  12. Mariusz Szczygieł „Nie ma” (wydawnictwo Dowody na Istnienie)

Czytaj PL 2020 – organizatorzy i partnerzy

Organizatorzy Czytaj PL: Miasto Kraków, KBF – instytucja kultury Miasta Krakowa, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, Woblink

Partner strategiczny: Instytut Książki

Wydawcy: Wydawnictwo Znak, Wydawnictwo SQN, Dowody na Istnienie, Wielka Litera, Czwarta Strona, Filia, Wydawnictwo Otwarte, We Need YA, Wydawnictwo Literackie, Karakter, Wydawnictwo Marginesy