W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

#Zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej

#Zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej
05.04.202022:44

W tym czasie kiedy nie można osobiście odwiedzić Muzeum Wsi Lubelskiej wystarczy zajrzeć do sieci – tam czekają nagrania audycji radiowych „Zasiane historie”, projekt „Sentymenty”, seria filmów „Wielkanoc pod strzechą”, a nawet pisząca się powieść pt. „A historia gada z baśnią”, której akcja toczy się w muzealnym miasteczku podczas nieobecności zwiedzających.

Muzeum Wsi Lubelskiej przygotowało ofertę umożliwiającą kontakt ze skansenem poprzez Internet. W swojej propozycji kulturalnej Muzeum zaprasza m.in. do odsłuchania szeregu audycji radiowych Zasiane historie realizowanych we współpracy z Radiem Lublin. W nagraniach usłyszeć można wiele na temat historii Sławina, dawnych zim, jarmarków, sklepików, rzemiosł np. kowalstwa, rymarstwa czy rzeźby ludowej, są też opowieści o kwiatach, krzewach, drzewach i zwierzętach.

Ponadto lubelski skansen rozpoczął projekt SENTYMENTY skierowany do wszystkich, którzy chcieliby podzielić się historiami przedmiotów pamiętających przedwojenną wieś, dwór czy miasteczko. Poprzez akcję Muzeum Wsi Lubelskiej chce zachęcić do ocalenia pamięci o historii przedwojennych skarbów, które nieraz mijane są obojętnie lub leżą na dnie szuflad, szaf czy kurzą się na strychach domów – mogą to być fotografie, dokumenty, przedmioty codziennego użytku, bibeloty i inne równie wartościowe drobiazgi. Najciekawsze historie będą publikowane w mediach społecznościowych Muzeum oraz stronie internetowej, a wyróżnione osoby zostaną zaproszone na dedykowany spacer prowadzony przez pracownika merytorycznego instytucji, gdy zostanie ponownie otwarta dla zwiedzających.

Dodatkowo w czasie kiedy ucichły głosy odwiedzających skansen, jak i jego pracowników - powstaje powieść pt. A historia gada z baśnią, w której czas teraźniejszy staje się czasem przeszłym, a w Muzealnym Miasteczku zaczyna tętnić życie zupełnie inne od współczesnego, doskonale nam znanego. Powieść jest swoistym „podglądaniem” życia postaci, zamieszkujących Miasteczko - bo gdy nikt nie widzi i nikt nie słucha bohaterowie snują plany, prowadzą interesy i wykuwają swój los. Autorem tekstu jest kustosz Grzegorz Miliszkiewicz. Kolejne odcinki publikowane są dwa razy w tygodniu tj. w każdy czwartek i niedzielę.

Natomiast ze względu na zbliżające się święta Wielkiej Nocy Muzeum Wsi Lubelskiej przygotowało serię filmików Wielkanoc pod strzechą prezentujących m.in. jak krok po kroku wykonać palmę wielkanocną, pisankę czy pająka.

Jeśli sympatycy lubelskiego skansenu poczują niedosyt informacji dotyczących choćby muzealnego Miasteczka, to istnieje możliwość lektury najnowszej publikacji Miasteczko Polski Odrodzonej – czyli ekspozycja i zabytki w Muzeum Wsi Lubelskiej o wpływie prawa II Rzeczypospolitej na wartości i życie codzienne.

Szczegółowe informacje dotyczące każdego punktu oferty kulturalnej lubelskiego skansenu dostępne są na stronie internetowej i w mediach społecznościowych.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej