W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Żurawie 2021 - znamy laureatów

Żurawie 2021 - znamy laureatów
19.11.202121:00

Wiemy już do kogo powędrowały Nagrody Żurawie - Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne. Nagrodzonych i Nagrodzone poznaliśmy podczas finału, który odbył się 19 listopada w Galerii Labirynt. 


OBRAZ: Mikołaj Kowalski
Artysta urodzony w 1991 roku w Lublinie, gdzie mieszka i pracuje. Studiował Malarstwo na Wydziale Artystycznym UMCS w pracowni profesora Jacka Wojciechowskiego. W roku 2014 został nagrodzony wyróżnieniem dziekana za dyplom licencjacki pod tytułem Obraz Przedmiotu, następnie w roku 2016 otrzymał wyróżnienie za dyplom magisterski pod tytułem Farbopłot. Wystawiał swoje prace na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i kilku indywidualnych w kraju i za granicą. Brał udział w dwóch programach rezydencyjnych: Pieńków Art Residency (Lipinki, Polska, 2016) oraz w Les ateliers des Sœurs Macarons (Nancy, Francja, 2017). Był stypendystą kilku programów stypendialnych w tym Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W roku 2016 otrzymał Pierwszą nagrodę Fundacji Marka M. Pieńkowskiego. Rok później zdobył Grand Prix w konkursie Promocje 2017 w Legnicy. W maju 2019 roku na Lubelskiej Gali Kultury otrzymał za działalność artystyczną Nagrodę Okolicznościową. Obecnie jest doktorantem na macierzystej uczelni.


DŹWIĘK: Barbara Księska
Wokalistka, kompozytorka, animator kultury, tancerka ognia. Urodziła się 1 lipca 1992r. w Lublinie, gdzie ukończyła studia magisterskie Animacji Kultury UMCS. Uczyła się także w OSM I st. im. K. Lipińskiego w Lublinie w klasie fortepianu oraz w PSM II st. im. T. Szeligowskiego w Lublinie w klasie śpiewu operowego. W czasie studiów skomponowała pierwszą piosenkę wraz z przyjaciółką Brygidą Kniaziewicz pt. "Czym jest animacja kultury?" otrzymując wyróżnienie za najbardziej innowacyjny projekt w XII Lubelskim Festiwalu Nauki. W tym czasie także odkryła swoją pasję – śpiew etniczny. Wtedy zaczęła przygodę z zespołem Ethnopolia tworząc pierwszy singiel „Złoty dzban”, który został wyemitowany w Polskim Radiu. Wraz z zespołem Ethnopolia poprzez liczne koncerty, jam session, seanse muzykoterapeutyczne stworzyliśmy lubelskie „Ethnopolia Plemię” - społeczność w Lublinie i okolicach związaną z muzyką etniczną, naturą, samorozwojem.. Działalność naszego „Plemienia” spowodowała powstanie już trzeciej edycji festiwalu muzyki etnicznej „Ethno Polana”. Barbara Księska współpracowała z takimi twórcami stylu ethno, world music jak nieżyjący już Wes Madiko (twórca przeboju Alane), Paul Kwitek, Odpust Zupełny, Żywiołak, Radosław Świt, a także z wieloma artystami sceny hip-hopowej. W tym roku głos Barbary można usłyszeć na legalnej płycie Lopeza LPZ, którą można nabyć w empiku.
W 2018 roku Barbara założyła wraz z kolegami studio nagrań Fala Records & Music School, gdzie miejsce znalazło wielu artystów. Barbara jest także czynnym animatorem kultury. Od lat organizuje scenę na Festiwalu Fantastyki Falkon, Dniach Jakuba Wędrowycza. Tworzy także przedstawienia dla dzieci, jest twórcą autorskiego programu muzycznego dla przedszkoli i szkół podstawowych pt. „Dźwięki Lasu”. Występowała w setkach placówek na terenie całego kraju. Barbara także prowadzi w domach kultury zajęcia recytacji poezji na bitach hip-hopowych oraz jest muzykoterapeutką w Klubie Seniora DPS w Lublinie. Barbara uważa, że dźwięk potrafi mieć właściwości lecznicze, dlatego w swoich koncertach używa wielu instrumentów relaksacyjnych, takich jak dzwoneczki koshi, handpan, tank drum, kalimba, różnego rodzaju flety, bębny, ukulele i wiele innych. Poza tym również zajmuje się tańcem z ogniem, od dziesięciu lat prowadzi „Grupę Nizar”, gdzie organizuje profesjonalne pokazy fireshow, prowadzi warsztaty kuglarskie. W swojej twórczości często przeplata muzykę z tańcem z ogniem, co można zobaczyć w wielu teledyskach. Nigdy nie potrafiła zdecydować się na jedną dziedzinę sztuki, dlatego też została animatorem kultury, by móc łączyć te wszystkie pasje. Obecnie pracuje nad swoją solową płytą.


SŁOWO: Wioletta Stępniak
Głucha od urodzenia, od dziecka biegle posługująca się Polskim Językiem Migowym. Absolwentka Pedagogiki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Jana Pawła II w Lublinie. Specjalistka ds. Polskiego Języka Migowego w Galerii Labirynt. Współpracuje z takimi instytucjami, jak Fundacja Likejon, Fundacja Inside Out, Centrum Kultury, Dom Bronowice, Teatr NN, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Urząd Miasta Lublin, czy tez stowarzyszeniami, takim jak „Otwieracz”. Od roku 2012 aktywnie prowadzi kursy języka migowego. Wykonuje działania mające na celu udostępnianie treści osobom Głuchym, a dzięki jej pomocy mogły powstać między innymi takie projekty jak realizacja filmów instruktażowych w języku migowym w ramach projektu – „Milczący przewodnik”, w ramach reprezentacji przed kamerą treści formularzy i instrukcji. Brała udział w takich projektach, jak tłumaczenie na język migowy piosenki Adama Asanova, związanej z paraolimpiadą, czy też aktywnie uczestniczyła w powstawaniu piosenek w języku migowym wraz z MigamRap we współpracy z Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, przy projektach „Dom Zmysłów” i „Uwrażliwieni” z fundacji Inside Out, prowadziła zajęcia z Polskiego Języka Migowego oraz Kultury Głuchych. Tworzyła tłumaczenia na PJM bajki IMAGO dla Fundacji Inside Out. Ponadto pełniła funkcję prelegentki podczas wyjazdów o tematyce problemów osób Głuchych przy załatwianiu spraw urzędowych, czy też podczas lokalnego seminarium CreArt, podczas, którego dzieliła się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie dostępności dla Głuchych. Prowadziła szkolenia dla pracowników różnych instytucji na temat dostępność dla Głuchych a także funkcję eksperta ds. wypracowania założeń scenariuszy skryptów do pracy animatorów FLOTA, gdzie podejmowała takie działania jak współpraca przy opracowaniu scenariuszy, opracowanie merytoryczne treści przeznaczonych do tłumaczeń na język migowy. Stale służy pomocą przy różnego rodzaju projektach skierowanych do środowiska osób niesłyszących, a jej działania obejmują prowadzenie konsultacji w temacie Polskiego Języka Migowego.


ANIMACJA KULTURY: Simona Kasprowicz
Osoba zajmująca się animacją kultury, twórczością artystyczną i aktywizmem. W przeszłości związana zawodowo z Centrum Kultury w Lublinie oraz Ośrodkiem „Brama Grodzka — Teatr NN”. Przez lata pracowała przy produkcji festiwali teatralnych i filmowych, oraz wdrażaniu oddolnych inicjatyw kulturalnych. Jest wiceprezeską Fundacji Camera Femina oraz osobą członkowską Stowarzyszenia „Studnia Pamięci”. Obecnie zajmuje się pracą na rzecz inkluzywności, która przejawia się w realizacji działań z pogranicza feminizmu intersekcjonalnego i queeru (Festiwal Kina Kobiet - Demakijaż, Festiwal Queerz Get Loud). Występuje również jako Simona Kozi Drag — demon LGBT+ i jedna z głów muzyczno-performerskiej hydry „Brokatowe Kocyki”, której utwór „Idziemy w disco” stał się nieoficjalnym hymnem lubelskich Strajków Kobiet w 2020 roku.

Projekt jest realizowany przy pomocy finansowej Miasta Lublin. 
Wydarzenie wpisuje się w przygotowania obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023.