W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Izba Pamięci Żydów Lublina

Izba Pamięci Żydów Lublina
Kategoria instytucji: inne
Adres: Lubartowska 10 (wejście przez bramę kamienicy nr 8)
Telefon: +48 602 473 118
Email:

W dwudziestowiecznej kamienicy na Lubartowskiej 10 na jej pierwszym piętrze, mieści się jedyna, zachowana przedwojenna synagoga – Chewra Nosim, która od 1978 roku pełni funkcję Izby Pamięci Żydów Lubelskich. Budynek wzniesiono w 1899 roku, jako prywatny dom modlitwy, w którym do 1984 roku odbywały się regularne nabożeństwa. Obecnie w bożnicy znajduje się powojenny sprzęt liturgiczny m.in. aron ha-kodesz, Skrzynia do przechowywania Tory, drewniany pulpit kantora przykryty tkaniną, na którym znajduje się świecznik, modlitewniki oraz bima mieszczona w centralnym miejscu. W Izbie Pamięci obejrzeć można okazałą biblioteczkę, która zawiera 273 ksiąg pochodzących z drugiej połowy XIX i XX wieku, zarówno w języku hebrajskim, jak i w języku jidysz, elementy stroju modlitewnego (tefilin i tałes), a w gablotach przy ścianie można zobaczyć m.in.: mezuzę, chanukiję, megillę, czerwony haftowany worek na tałes i siddur. Znajduje się tu również pamiątkowa tablica poświęcona Polakom, którzy pomagali Żydom w czasie wojny.

Obiekt dostępny dla zwiedzających w niedzielę w godz. 13:00-15:00. Zalecamy wcześniejszy kontakt telefoniczny ze względu na możliwość zmiany dni i godzin funkcjonowania obiektu.

Wydarzenia (1)

14-12-2008