W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Kontynenty - Festiwal Podróży i Reportażu
Data rozpoczęcia 2017-11-17
Data zakończenia 2017-11-19
Miejsce: Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

Podróż to bycie w drodze, aby poznawać rzeczywistość i prawdę o sobie samym, to odkrywanie miejsc i ludzi zmieniających nasze życie, obserwowanie zmian polityczno-społecznych mających wpływ na kształt naszego świata. Wiele niezapomnianych chwil i miejsc, o których warto mówić.

Kontynenty – Festiwal Podróży i Reportażu ma na celu prezentację bogatego dorobku reportażystów i podróżników, zarówno tych operujących słowem, jak i poruszających się w obrębie sztuk wizualnych. 

Idea Festiwalu opiera się o narrację z naciskiem na fakty oraz artystyczną faktografię i jest rozwinięciem koncepcji jaka przyświeca comiesięcznym Lubelskim Spotkaniom Podróżniczym – „Kontynenty”, które odbywają się w Lublinie od 3 lat.

Reportaż literacki i fotoreportaż są to formy o ugruntowanych tradycjach w Polsce, które jednocześnie cieszą się ogromną popularnością i prestiżem. Literatura podróżnicza oraz fotografia podróżnicza to prądy, które z oczywistych względów zaczęły się dynamicznie rozwijać w naszym kraju dopiero po upadku żelaznej kurtyny i otwarciu granic. Polacy zaczęli masowo podróżować i wielu z nich postanowiło podzielić się swoimi doświadczeniami z innymi, często w nowatorski i niekonwencjonalny sposób. W ciągu ostatnich kilku lat możemy mówić wręcz o swoistym boomie na literaturę i fotografię podróżniczą.

Festiwal ma charakter interdyscyplinarny i choć punkty ciężkości położone są na dwa główne bloki – literacki i fotograficzny – to nie zabraknie także projekcji filmowych oraz wydarzeń muzycznych i happeningowych związanych z tematyką Festiwalu i poruszanymi przezeń problemami. Istotnym elementem Festiwalu jest także moduł warsztatowy, literacki i fotograficzny, który ma na celu umożliwienie profesjonalizacji piszącym lub fotografującym amatorom.

W tym roku Festiwal rozpocznie się już w piątek 17 listopada specjalnym programem skierowanym do dzieci – Kontynentami KIDS. Kontynenty KIDS to spotkania z podróżnikami, którzy przedstawią różnorodność świata, przybliżą inne kultury i pokażą, jak wygląda życie najmłodszych w wielu zakątkach globu. Godzinne prelekcje poprowadzą Anna Jaklewicz - podróżniczka, archeolożka, pisarka. Relacje z podróży publikuje m.in. w „National Geographic TRAVELER“ i Magazynie Podróżników „TamTam“ oraz Zdzich Rabenda - podróżnik, zawodowy gawędziarz, miłośnik sportów ekstremalnych i fotografii. Anna opowie o Azji, przedstawi życie w jurcie, zwierzęta żyjące na pustyni Gobi, czy mieszkających na morzu Bajo. Zdzich zabierze w podróż do masajskiej wioski w Afryce, na Bliski Wschód sprawdzając dlaczego dzieci na pustyni noszą turbany i długie, białe szaty, czy do Himalajów gdzie codziennie do szkoły płynie się łódką.

Do udziału w tegorocznym Festiwalu zaproszeni zostali najciekawsi obecnie reportażyści i podróżnicy, jak Mariusz Szczygieł i Robert Makłowicz, oraz wybitni goście z zagranicy: Christian Bobst, szwajcarski fotograf, który od 2010 dokumentuje zdjęciami historie z prawie całego świata, oraz Berta Tilmantaitė – litewska dziennikarka, fotografka i videografka, utrwalająca historie z różnych części świata, skupiając się na problemach społecznych, prawach człowieka, środowisku oraz współżycia natury z człowiekiem. Przez całą sobotę będzie można uczestniczyć w prelekcjach i spotkaniach z zaproszonymi gośćmi.

W niedzielę, 19 listopada, odbędą się warsztaty. Uczestnicy Festiwalu będą mogli nauczyć się technik postprodukcji obrazu cyfrowego, uczestniczyć całymi rodzinami w warsztatch, aby zostać podróżującymi rodzicami, czy dowiedzieć się, jak przygotować się do rowerowych podróży.  Dodatkowo uczestnicy Festiwalu będą mogli wziąć udział w projekcjach filmowych. Odbędą się trzy seanse: „Wyścig. Antorpologia współczesnej pustyni“, „Miłość na Syberii“ i „Happy Olo“.

Festiwalowi towarzyszą także oprowadzania kuratorskie po wystawie Eastreet w ramach Eastreet 4 – festiwalu fotografii o Europie Wschodniej.

Bilety w cenie 20 zł dostępne w kasie Centrum Spotkania Kultur. Dodatkowo płatne są także warsztaty (20 zł/warsztat) oraz pokazy filmowe (12 zł/film). Na oprowadzania kuratorskie po wystawie Eastreet wstęp wolny.