W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Lubelska Akademia Niepodległej
Data rozpoczęcia 2018-11-10
Data zakończenia 2018-12-15
Miejsce: Muzeum Józefa Czechowicza w Lublinie

Lubelska Akademia Niepodległej to cykl sobotnich wykładów edukacyjnych organizowanych z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W czasie wykładów będziemy poruszać tematykę walki Polaków o niepodległość ze szczególnym uwzględnieniem kultury i sztuki, w czasach zaborów stanowiących wąską szczelinę, przez którą artyści mogli przemycać rodzime tradycje i wartości, a tym samym podtrzymywać świadomość narodową kolejnych pokoleń rodaków. XIX-wieczni malarze, kompozytorzy, pisarze i poeci odwoływali się do ważnych wydarzeń historycznych (np. Jan Matejko – Unia lubelska), tradycji i obyczajów (np. tradycje szlacheckie w Strasznym dworze  Stanisława Moniuszki), które przywoływały wizerunek wolnej i potężnej ojczyzny oraz podtrzymywały wiarę w rychłe odzyskanie niepodległości.

Na spotkaniach zostaną także podjęte zagadnienia z dziedziny archeologii, etnografii, numizmatyki i militariów, które wpisują się w tematykę niepodległościową. Dużą część naszych rozważań poświęcimy Zamkowi Lubelskiemu z Kaplicą Trójcy Świętej, z racji funkcjonującego tu przez ponad 100 lat więzienia – carskiego, hitlerowskiego i komunistycznego. Nie zabraknie także wykładów poświęconych postaciom, których działania miały ogromny wpływ na losy naszego kraju.   

Otwarte spotkania Lubelskiej Akademii Niepodległej będą się odbywać w soboty od 10 listopada do 15 grudnia 2018 r. od godziny 10.00 w siedzibie Muzeum Józefa Czechowicza w Lublinie, Filii Muzeum Literackiego w Lublinie, ul. Złota 3. Wstęp na wykłady jest bezpłatny.

Wydarzenie jest częścią projektu „Lublin – Wschód Niepodległej” sfinansowanego ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.
Szczegółowe informacje na temat projektu: www.muzeumlubelskie.pl  
Koordynatorzy projektu: dr Marcin Gapski, Małgorzata Siedlaczek

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej