W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Świętujemy Unię
Data rozpoczęcia 2019-06-28
Data zakończenia 2019-09-30

W 2019 roku przypada 450. rocznica zawarcia Unii Lubelskiej. Podkreślając tę ważną rocznicę, rok 2019 uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 lipca 2018 r. został ustanowiony Rokiem Unii Lubelskiej. To właśnie w Lublinie, już w XVI wieku podkreślano wartości i idee, które z czasem posłużyły za fundamenty Unii Europejskiej. Miasto Lublin za sprawą Unii Lubelskiej stało się swoistym źródłem współczesnej Europy, będącej mozaiką wielu narodów i kultur. Dzięki wyjątkowym obchodom w 2019 roku, Lublin ma okazję przypominać o swojej istotnej roli w kształtowaniu europejskiej wspólnoty narodów. Świętując ten rok pod hasłem „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej” odwołujemy się do słów św. Jana Pawła II, pokazując przy tym, jak z dziedzictwa i doświadczeń Unii Lubelskiej czerpać i budować przyszłość.

Główne obchody jubileuszu zaplanowaliśmy w dniach od 28 czerwca - dnia przyjęcia Unii Lubelskiej, do 4 lipca - dnia ratyfikacji sojuszu przez króla Zygmunta Augusta. Biorąc udział we wspólnym Świętowaniu Unii, wybierzemy się w prawdziwą podróż w czasie. Towarzyszyć nam będą rycerze, odwiedzimy obóz szlachecki na Placu Litewskim, weźmiemy udział w koncertach muzyki dawnej, zabawach czy pokazach tańców dworskich. W tej podróży nie zabraknie także naszych przyjaciół z Litwy, a liczne wydarzenia pozwolą zapoznać się z kulturą litewską - dawną i współczesną. Zapraszamy do wspólnego Świętowania Unii. 

dr Krzysztof Żuk Prezydent Miasta Lublin
Jarosław Pakuła Przewodniczący Rady Miasta Lublin

W przygotowanie wydarzeń realizowanych w ramach obchodów 450. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej zaangażowane są m.in.: Fundacja Kultura Enter, Fundacja „Via Jagiellonica”, Kościół Rektoralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie, Muzeum Lubelskie w Lublinie, Oddział Miejski PTTK im. A. Janowskiego w Lublinie, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich Oddział w Lublinie, Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział w Lublinie, Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna Oddział w Lublinie, Unia Szlaków „Zachód – Wschód”, Fundacja Belriguardo - Okno na Historię i Sztukę, Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej, Fundacja Wspierania Edukacji Artystycznej i Twórczości Teatralnej EDUARTE, Stowarzyszenie Wspólnota Polska - Dom Polonii w Lublinie, Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe "Węglin Północny" w Lublinie, Centrum Kultury w Lublinie, Warsztaty Kultury w Lublinie, Klasztor oo. Dominikanów. 

Wydarzenia (64)

28-06-2019 18:00
28-06-2019 19:30
28-06-2019 19:30
30-06-2019 00:00
30-06-2019 13:00
01-07-2019 18:00