W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Festiwal Kultury Żydowskiej – Lubliner Festival
Data rozpoczęcia 2020-09-08
Data zakończenia 2020-09-13
Organizator: Centrum Kultury w Lublinie

Festiwal Kultury Żydowskiej – Lubliner Festival to projekt, którego zadaniem jest wypełnienie pustki po dawnej dzielnicy żydowskiej. Poprzez muzykę, spektakle, spotkania i działania edukacyjne organizatorzy będą opowiadać o kulturze żydowskiej – przede wszystkim jej obecnym obliczu, ale z pamięcią o jej przeszłości i jej znaczeniu dla historii Lublina.

Spotkamy się w przestrzeniach miasta – w miejscach będących świadkami historii Żydów w Lublinie oraz tych, które tę historię zaczynają pisać na nowo, m.in. w budynku dawnej uczelni rabinackiej Jeszywas Chachmej Lublin, która w tym roku obchodzi swoje 90-lecie.

W trakcie sześciu dni festiwalu zaprezentowana zostanie różnorodność motywów i nurtów muzycznych – od pieśni chasydzkich, poprzez lirykę, aż po kabaret żydowski, muzykę klezmerską i współczesne jazzowe aranżacje inspirowane muzyką aszkenazyjskich i sefardyjskich Żydów. Otwarcie festiwalu będzie wyjątkową okazją do wysłuchania śpiewu światowej sławy kantora Yoni Rose. Wśród zaproszonych artystów usłyszymy także m.in. zespół MILO Ensemble, KROKE czy trio Roth/Zimpel/Zemler. Zaprezentują się również aktorzy Teatru Żydowskiego w Warszawie.
Program festiwalowy wzbogacają warsztaty, spotkania i spacery w formule on-line i na żywo.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
Wydarzenia organizowane zgodnie z reżimem sanitarnym.
Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność przyjścia.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
Projekt realizowany przy udziale środków finansowych Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Narodowego Centrum Kultury oraz dzięki wsparciu Miasta Lublin.