W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Lubelska Akademia Niepodległej
Data rozpoczęcia 2020-10-03
Data zakończenia 2020-11-07
Miejsce: Muzeum Narodowe w Lublinie, ul. Zamkowa 9
Organizator: Muzeum Narodowe w Lublinie

Muzeum Narodowe w Lublinie zaprasza do uczestnictwa w drugiej odsłonie tegorocznej Lubelskiej Akademii Niepodległej.

Jest to cykl sobotnich wykładów, których celem jest poszerzenie wiedzy uczestników na temat walki Polaków o niepodległość, ze szczególnym uwzględnieniem nie tylko działań militarnych, ale również poczynań na polu kultury i sztuki, które stanowiły wąską szczelinę, przez którą artyści mogli przemycać rodzime tradycje i wartości oraz podtrzymywać świadomość narodową kolejnych pokoleń rodaków. Tematy wykładów będą odnosić się do ważnych rocznic narodowych przypadających w roku 2020, w szczególności:

  • 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej;
  • 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II;
  • 400. rocznicy śmierci hetmana Stanisława Żółkiewskiego;
  • 500. rocznicy urodzin króla Zygmunta Augusta – twórcy Unii Lubelskiej.

Na spotkaniach zostaną także podjęte zagadnienia dotyczące zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie, które wpisują się w tematykę niepodległościową.

Wykłady połączone w bloki tematyczne będą się odbywały w kolejne soboty, od 3 października do 7 listopada 2020. Ze względu na stan zagrożenia epidemiologicznego, wykłady przybiorą formułę online, a spotykać będziemy się za pośrednictwem platformy do telekonferencji. Wszystkie szczegółowe informacje oraz dostęp do wykładów znajdą Państwo na stronie:  www.mnwl.pl

Lubelska Akademia Niepodległej jest częścią projektu „Budując Niepodległą” realizowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej