W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Ukraina! 6. Festiwal Filmowy
Data rozpoczęcia 2021-12-03
Data zakończenia 2021-12-05
Miejsce: Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
Organizator: Centrum Kultury w Lublinie

Festiwalowe filmy już 3 grudnia zagoszczą na ekranie Kina CK. W programie znalazły się najlepsze ukraińskie produkcje.

Ostatnie kilka lat to najbardziej owocny czas w ukraińskiej kinematografii, od czasów odzyskania niepodległości w 1991 roku. Kino ukraińskie budzi coraz większe zainteresowanie międzynarodowych festiwali, krytyków filmowych oraz widzów.

Tym razem w Kinie CK zobaczymy 5 produkcji oraz blok poświęcony współczesnej ukraińskiej animacji. Tematyka wybranych pokazów podejmuje takie zagadnienia jak: patriotyzm, relacje rodzinne i miłosne oraz powrót bohaterów do normalnego życia po wojennej zawierusze.
Festiwal zainauguruje dramat wojenny utrzymany w poetyckim nastroju. „Biały ptak z czarnym znamieniem” to produkcja, za którą odpowiada Jurij Ilienko. Śledzimy w niej tragiczne losy wiejskiej rodziny muzykantów.

Następnie poznamy historię młodego chłopaka, który wychowywał się w brutalnym społeczeństwie postsowieckich czasów. „Nosorożec” Olecha Sencowa zadaje widzowi pytanie, czy człowiek zawsze ma szansę na odkupienie. 

Z kolei „U311 Czerkasy” to film będący kluczem do zamkniętego świata postradzieckiej marynarki wojennej. Ukazuje również istotę patriotyzmu, bez zbędnej, patetycznej otoczki. Po seansie widzowie będą mogli spotkać się z reżyserem Tymurem Jaszczenko.

Pozostałe produkcje, które znalazły się w programie to „Z zawiązanymi oczami” oraz „Ten deszcz nigdy nie ustanie”.  Dla fanów kina rysunkowego przygotowano blok filmów animowanych — Współczesne Animacje Ukraińskie. Prezentowane w ramach pokazu krótkie metraże, to filmy konkursowe Międzynarodowego Festiwalu Animacji Współczesnej LINOLEUM.