W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Festiwal „Przez Świat. Spotkania z podróżą” 2022
Data rozpoczęcia 2022-04-08
Data zakończenia 2022-04-10
Miejsce: ACKiM UMCS "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Organizator: ACKiM UMCS "Chatka Żaka"

Festiwal „Przez Świat. Spotkania z podróżą” już po raz trzeci gości na kulturalnej mapie Lublina. Po zeszłorocznej edycji online powraca na żywo, z udziałem publiczności.

W dniach 8-10.04. Chatkę Żaka opanują podróżnicy i miłośnicy opowieści o dalekich krajach. Będzie kolorowo, fascynująco i aktywnie. Wszystkie spotkania będą tłumaczone na polski język migowy. Wstęp na wydarzenie jest darmowy.

Festiwal podróżniczy już na stałe wpisał się w Chatkowy kalendarz wydarzeń. Mimo, iż pogoda za oknem nie zachęca do podróży, jestem pewna że te 3 dni prelekcji, warsztatów i opowieści z różnych zakątków świata zainspirują Was do poszerzania swoich kulturowych horyzontów. Do zobaczenia już w najbliższy weekend w Chatce Żaka! - mówi Izabela Pastuszko, Dyrektor Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka

Program Festiwalu obejmuje prezentacje podróżnicze, warsztaty oraz wystawy fotografii. Odbędzie się też spotkanie podróżników w Chatka Cafe, a podczas całego Festiwalu działać będzie turystyczno-podróżnicza Wymiennikownia.

Tegoroczny Festiwal nastawiony jest na propagowanie turystyki aktywnej oraz odpowiedzialnego i ekologicznego podejścia do turystyki i podróżowania. Wśród gości znaleźli się: biegacze-podróżnicy Magda i Grzesiek Gajek z prezentacją „Fartlekiem przez świat”, Dorota Szparaga, która przeszła liczący ponad 2600 km szlak Via Alpina, Marcin Błoński z prezentacją o trekkingach w górach Szkocji oraz Bartek Kalita, który będzie opowiadał o tym, jak przygotować się do wejścia na Kazbek. Nie zabraknie też odrobiny szaleństwa w opowieści Soni Bały o trwającej 500 dni podróży autostopem przez Azję, zaś Magdalena Ryszkowska opowie o tym jak pracować i jednocześnie zwiedzać Namibię. Prezentacje festiwalowe uzupełni spotkanie z przewodnikiem beskidzkim Łukaszem Bajdą, który w ramach promocji swojej książki odkryje przed uczestnikami bieszczadzkie tajemnice i znajdzie odpowiedzi na kilka spośród 555 zagadek o tych górach – dodaje Anna Śliwa, koordynator wydarzenia.

Uzupełnieniem festiwalowej oferty będzie piątkowe wieczorne spotkanie „Meet Lifestyle”, podczas którego studenci z różnych stron świata studiujący w Lublinie opowiedzą o swoich krajach. Prezentacje zostaną przygotowane w języku angielskim. Z kolei sobotni wieczór będzie okazją do spotkania podróżników w Chatka Cafe, poznania osób planujących podróż lub przyszłych towarzyszy na wyjazdy bliższe i dalsze.

W czasie Festiwalu w Chatce Żaka prezentowane będą dwie wystawy fotograficzne. W holu prezentowana będzie wystawa zbiorowa poświęcona Ukrainie, zaś w Chatka Cafe zawiśnie wystawa zdjęć Dawida Nowakowskiego „Gruzja-kontrasty”.

Oprócz prezentacji, w czasie Festiwalu będzie można wziąć udział w warsztatach. Poświęcone będą minimalizmowi w podróży oraz zero waste w turystyce i podróżach. Dla dzieci przewidziane są warsztaty „Z muzyką przez świat” prowadzone przez Marcina Skrzypka z Orkiestry św. Mikołaja  oraz warsztaty przyrodnicze z Jakubem Orłowskim czyli Inspektorem Bywakiem.

Udział w wydarzeniach festiwalowych jest bezpłatny i wolny, jedynie na warsztaty obowiązują zapisy przez formularz dostępne na stronie ack.lublin.pl.

Organizatorem festiwalu jest ACKiM UMCS Chatka Żaka we współpracy ze Stowarzyszeniem Rozwoju Kultury Akademickiej. Wydarzenie realizowane w ramach linii Lifestyle. Realizacja wydarzenia jest możliwa dzięki wsparciu Miasta Lublin w ramach programu Miasto Kultury.

Chatka Żaka na Facebooku
Program Festiwalu
Zapisy na warsztaty

Wydarzenia (13)