W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Noc Kultury 2022
Data rozpoczęcia 2022-06-04
Data zakończenia 2022-06-05
Organizator: Warsztaty Kultury w Lublinie

Po raz 16. uliczki Starego Miasta staną się najbardziej niezwykłymi zakątkami Europy. W nocy z soboty na niedzielę, 4/5 czerwca, wszystko może się zdarzyć! Będziemy wspólnie się zachwycać Lublinem jako miastem niezwykle klimatycznym, które na te kilka godzin zamieni się w raj dla wszystkich miłośników sztuki. Tegoroczna edycja Nocy Kultury odbędzie się pod hasłem Sztuki Stosowanej.

Noc Kultury to festiwal, który nieustannie zaskakuje swoją różnorodnością. Ogromna ilość wydarzeń tworzy klimat, dzięki któremu każdy lublinianin może poczuć dumę z własnego miasta, a turysta jeszcze długo będzie ciepło wspominał piesze wycieczki po Starym Mieście. Sztuka po raz kolejny ożywi miejsca nieznane lub zapomniane. Bramy znów staną się świetlistymi instalacjami, place i skwery scenami muzycznymi, a uliczki Starego Miasta zaskoczą nawet stałych bywalców.

Już od dawna tęsknimy za miastem pełnym ludzi, gwaru, rozmów i śmiechu. Wciąż wspominamy ulice ciasno wypełnione tłumami spacerowiczów. Mimo niespokojnych i wyjątkowo trudnych czasów pragniemy razem z Wami, chociaż na kilka chwil, ziścić beztroski sen o pięknych ludziach w pięknym mieście. Już po raz 16. sztuka wniknie w tkankę miejską, by odmienić zarówno przestrzeń, jak i ludzi – informuje Joanna Wawiórka–Kamieniecka, dyrektorka Nocy Kultury.

W tym szczególnym roku Warsztaty Kultury w Lublinie nie mogą zapominać o tym, co dzieje się w Ukrainie. Organizując festiwale w czasie trwania pandemii pracownicy instytucji dostrzegli, jak ogromną rolę pełnią one dla publiczności. Wydarzenia kulturalne są sposobem na odreagowanie stresu oraz nadzieją na powrót do upragnionej normalności. Organizatorzy wierzą, że w tych niespokojnych czasach tegoroczna edycja Nocy Kultury sprawi, iż podczas trwania festiwalu nasi wschodni sąsiedzi, którzy znaleźli u nas schronienie, także będą mogli zapomnieć chociaż na tych kilka godzin o trudach rzeczywistości.

Pragniemy zaznaczyć, że organizując 16. edycję Nocy Kultury podjęliśmy współpracę z ukraińskimi artystami. Są to autorzy instalacji artystycznych pt. Wiosenna dziewczyna (Ylia Hryhoryeva) oraz Olha 1891(Olha Chykalo),które będziemy mogli podziwiać podczas trwania wydarzenia. Nowi mieszkańcy Lublina będą mogli zobaczyć swoich rodzimych artystów. Dodatkowo, w czasie trwania festiwalu, odbędą się spacery po Lublinie z przewodnikiem w języku ukraińskim.

 

Będziemy aktywnie włączać Ukraińców w program wydarzeń, aby wiedzieli, że są ważną częścią naszej społeczności. Nasze rozterki dotyczące festiwali rozwiali sami uchodźcy, którzy uczestniczą w naszych warsztatach czy odwiedzają świetlicę, potwierdzając, że takie wydarzenia z myślą o nich są potrzebne. Możliwość uczestniczenia w życiu kulturalnym Lublina daje im poczucie realnego wsparcia ze strony Polaków. Codzienność i małe radości są naszą szalupą ratunkową w tych trudnych czasach. Wygrywa się wojnę, żyjąc normalnie – podkreśla Grzegorz Rzepecki, Dyrektor Warsztatów Kultury w Lublinie.

Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają wszystkich mieszkańców, turystów oraz przyjaciół Lublina do wspólnego odkrywania miasta na nowo. To właśnie Wasza obecność jest katalizatorem działań kulturalnych.

Organizatorem festiwalu są Warsztaty Kultury w Lublinie.    
Projekt realizowany przy wsparciu Miasta Lublin.

Patronat honorowy nad projektem objął Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk.

Patroni medialni: TVP 2, TVP Kultura, TVP3 Lublin, Polskie Radio Lublin, Gazeta Wyborcza
Sponsorzy: VIVO! Lublin, Perła – Browary Lubelskie S.A.