W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Międzynarodowa konferencja naukowa: Infrastruktura akcji „Reinhardt”
Data rozpoczęcia 2022-05-23
Data zakończenia 2022-05-24
Organizator: Państwowe Muzeum na Majdanku

W dniach 23-24 maja 2022 r. w Państwowym Muzeum na Majdanku odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa, której tematem przewodnim będzie pomijana często w historiografii Holokaustu i mało znana w przestrzeni publicznej problematyka szeroko rozumianej infrastruktury technicznej i logistycznej akcji „Reinhardt”.

Wśród podejmowanych zagadnień znajdą się zarówno obiekty tradycyjnie kojarzone z eksterminacją Żydów na okupowanych ziemiach polskich – jak obozy śmierci, ale również wykorzystywane podczas działań eksterminacyjnych punkty koncentracji ofiar, infrastruktura kolejowa czy magazyny zrabowanego mienia.

Kilkunastu zaproszonych badaczy reprezentujących różne ośrodki muzealne i naukowe omówi stan badań i przedstawi najnowsze ustalenia w zakresie tytułowej problematyki. Wydarzenie zainauguruje wykład „Od «Aktion T4» do «Aktion Reinhardt»” prof. Stefana Lehnstaedta, wybitnego niemieckiego badacza Zagłady, autora licznych publikacji, w tym opracowania poświęconego eksterminacji Żydów w Generalnym Gubernatorstwie, wydanego także w j. polskim pod tytułem Czas zabijania. Bełżec, Sobibór, Treblinka i akcja „Reinhardt". Obrady zwieńczy dyskusja panelowa „Infrastruktura zagłady: Kulmhof, Majdanek, Auschwitz, obozy «Einsatz Reinhardt» – próba analizy porównawczej” z udziałem uznanych znawców problematyki obozowej.

Konferencja ma charakter zamknięty. Jednak trzy referaty oraz panel dyskusyjny będą transmitowane on-line w czasie rzeczywistym na profilu Muzeum na Facebooku. Szczegółowe informacje znajdują się w programie konferencji.