W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
5 rozbitych kamer [ONLINE]
Data rozpoczęcia 2021-04-06
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce online
Organizator Centrum Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Film

„5 rozbitych kamer” to osobista, poruszająca filmowa wypowiedź na temat walki palestyńskiej wioski przeciwko przemocy i opresji.

Palestyński rolnik – Emad, mieszka w Bil’in, położonym na zachód od Ramallah, na zachodnim Wybrzeżu. za pomocą pięciu kamer dokumentuje różne oblicza walki swojej wioski z izraelską opresją. Pierwszą kamerą zarejestrował jak izraelskie buldożery w 2005 roku najechały na wioskę i wyrwały oliwne drzewka z ziemi. W tym miejscu powstał wielki mur, oddzielający żydowskie miasta od Palestyńczyków. Po narodzinach swojego syna Gibreela, Emad zaczął rejestrować dojrzewanie chłopca, stającego się świadomym uczestnikiem pokojowych, antyizraelskich protestów, a także życie Bil’in w cieniu rozrastającego się muru granicznego. I pomimo próśb żony, która boi się negatywnych konsekwencji, Emad nadal kręci swój film…

Film zdobył World Cinema Directing Award – Documentary na FF Sundance i aż 3 nagrody na PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL w 2012 roku, w tym nagrodę główną Millennium.

Benshi: 5 rozbitych kamer – online
Po seansie odbędzie się rozmowa na platformie Zoom. 

reżyseria: Guy Davidi, Emad Burnat
obsada: Emad Burnat, Soraya Burnat, Mohammed Burnat, Yasin Burnat

dokument / Francja, Holandia, Izrael, Palestyna / 2011
czas trwania: 90 min

Dlaczego Benshi?
Kiedy w Japonii pojawiło się kino, powołano do życia specjalny urząd interpretatora filmowej rzeczywistości, ponieważ zagraniczne filmy często stanowiły dla japońskich widzów kulturową zagadkę. Pomagał on oglądającym zrozumieć płynące z ekranu treści, dopełniając tym samym odbiór dzieła. Funkcja ta nazywała się Benshi.

Projekt współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej