W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

76. rocznica akcji „Erntefest”

76. rocznica akcji „Erntefest”
Data rozpoczęcia 2019-11-03
Godzina rozpoczęcia 10:00
Miejsce Państwowe Muzeum na Majdanku, ul. Droga Męczenników Majdanka 67
Organizator Państwowe Muzeum na Majdanku
Udział Bezpłatny
Kategoria Uroczystość

3 listopada 1943 r. w niemieckim obozie koncentracyjnym na Majdanku doszło do największej egzekucji przez rozstrzelanie w historii obozów koncentracyjnych. Tego dnia w ramach akcji „Erntefest” zamordowano ponad 18 tysięcy Żydów.

76 lat po tym wydarzeniu 3 listopada 2019 roku o godzinie 10.00 przy obelisku poświęconym ofiarom akcji w pobliżu Mauzoleum wysłuchamy wprowadzenia historycznego pracownika działu naukowego Państwowego Muzeum na Majdanku, a następnie oddamy hołd pomordowanym poprzez złożenie wieńców i kamieni oraz zapalenie zniczy.

Estera Rubinstein tak wspomina tamten dzień w obozie na Majdanku - „Przed oczyma migało mi wiele nagich kobiet, widziałam, jak je dalej gnają. Matki żegnały się ze swoimi dziećmi, wszyscy już wiedzieli, że idą na śmierć, i że nie ma rady. Wszyscy szli dumnie, nawet nikt nie zapłakał. Ludzie szli pod dźwięki muzyki, gdyż Niemcy dla tego „święta” nastawili głośniki radiowe. Zawierucha była okropna. Zdawało się, że to już koniec świata”

W dniach 3-4 listopada 1943 roku, Niemcy rozstrzelali na Lubelszczyźnie około 42 tysiące osób narodowości żydowskiej. Egzekucje odbyły się w obozie koncentracyjnym na Majdanku i obozach pracy w Trawnikach i Poniatowej. 

---

3  listopada 1943 roku w obozie koncentracyjnym na Majdanku doszło do największej egzekucji w historii niemieckich obozów koncentracyjnych. Przeprowadzona ona została w ramach akcji „Erntefest” (Dożynki) i zakończyła eksterminację ludności żydowskiej w dystrykcie lubelskim. W Lublinie operacja objęła wszystkich Żydów przebywających na Majdanku, a także w obozach przy ul. Lipowej i na Flugplatzu.

Pierwsze decyzje w sprawie akcji „Erntefest” zapadały najprawdopodobniej już latem 1943 r. Bezpośrednie przygotowania podjęto kilka dni przed jej realizacją – pod koniec października. Na tyłach obozu, tuż za polem V, w pobliżu nowo wybudowanego krematorium zatrudniono grupy więźniów do kopania trzech rowów o długości 100 metrów i od półtora do trzech metrów głębokości.

Na punkt zborny dla skazańców wyznaczono pole V. Tam ofiary zmuszone były rozebrać się, a następnie wpędzane były do przygotowanych wcześniej dołów, gdzie nakazano im układać się twarzą do ziemi. Zabijani byli strzałem w tył głowy lub kark przez członków komanda egzekucyjnego stojących na brzegu rowu. Dla zagłuszenia odgłosów strzałów przez cały czas trwania egzekucji nadawano muzykę marszową i taneczną.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej