W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

78. rocznica likwidacji KL Lublin

78. rocznica likwidacji KL Lublin
Data rozpoczęcia 2022-07-22
Godzina rozpoczęcia 11:00
Miejsce Państwowe Muzeum na Majdanku, ul. Droga Męczenników Majdanka 67
Organizator Państwowe Muzeum na Majdanku
Udział Bezpłatny
Kategoria Uroczystość

22 lipca mija 78 lat od likwidacji niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Od października 1941 r. do 22 lipca 1944 r. przez jego bramy przeszło ok. 130 000 więźniów wielu narodowości, a około 78 000 straciło w obozie życie.


22 lipca 1944 roku około godziny 18.00 załoga SS wyprowadziła więźniów z terenu obozu w pieszym marszu ewakuacyjnym w kierunku Kraśnika. W Ćmielowie zostali oni załadowani do wagonów towarowych i przewiezieni do KL Auschwitz. Osoby, które nie wytrzymywały tempa marszu, były rozstrzeliwane po drodze. Na terenie Majdanka pozostawiono niezdolnych do marszu radzieckich inwalidów wojennych oraz chłopów z południowej Lubelszczyzny.


Do ostatnich chwil SS-mani starali się zatrzeć ślady popełnionych na Majdanku zbrodni: niszczono zabudowę, rozbierano baraki, palono ciała ofiar i dokumentację z obozowej kancelarii. Członkowie załogi podłożyli także ogień pod budynek krematorium, gdzie dzień wcześniej rozstrzelano grupę kilkuset osób przewiezionych z więzienia Gestapo na Zamku w Lublinie. Pożar nie strawił jednak budynku w całości, a uciekający w popłochu SS-mani nie podłożyli również ładunków wybuchowych pod bunkier komór gazowych, pozostawiając tym samym unikatowe i niepodważalne dowody popełnionego w obozie ludobójstwa.

Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza do udziału w uroczystościach oraz w wydarzeniu towarzyszącym.

Program:

  • 11.00 „Więźniowie KL Lublin 1941–1944” - bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem.* Punktem wyjścia dla oprowadzania tematycznego będzie wydana w tym roku monografia „Więźniowie KL Lublin 1941–1944”, która prezentuje wyniki najnowszych badań nad losami uwięzionych na Majdanku osób. Tego dnia publikację będzie można zakupić w obniżonej cenie.
  • 13.30 Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Pomnikiem-Mauzoleum wspólnie z byłymi więźniami.

* liczba miejsc jest ograniczona; na zwiedzanie obowiązują zapisy pod adresem mailowym  lub telefonicznie: 81 710 28 36. Zgłoszenia przyjmowane są do 21 lipca. Na zwiedzanie organizatorzy zapraszają osoby powyżej 14. roku życia.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej