W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Adam Mickiewicz - Dziady III cz.

Adam Mickiewicz - Dziady III cz.
Data rozpoczęcia 2019-08-07
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Kościół pw. Św. Rodziny
Udział Bezpłatny
Kategoria Koncert

Wystąpią: 

  •  Krakowscy Aktorzy Młodego Pokolenia: Wojciech Trela, Adam Plewiński, Marek Gierat 


Spektakle i inne formy teatralne to już tradycja na festiwalach i w projektach artystyczno – edukacyjnych Roberta Grudnia. Tym razem sięga po wielką klasykę, jeden z najwybitniejszych polskich dramatów romantycznych.

W ramach realizowanego w tym roku projektu „Moniuszko i jego czasy – Droga do Niepodległości” publiczność zobaczy „Dziady” część III Adama Mickiewicza. Jak przypomina autor projektu obaj twórcy – Adam Mickiewicz i Stanisław Moniuszko - działali w XIX stuleciu w czasach zaborów, niewoli narodowej i obaj postawili sobie za zadanie podtrzymanie ducha narodowego swoich rodaków. Stanisław Moniuszko był nazywany Mickiewiczem polskiej muzyki. Bezpośrednim bodźcem do napisania „Dziadów”  cz. III był dla Adama Mickiewicza upadek powstania listopadowego. Poeta opisał w utworze wydarzenia związane z procesem filaretów w Wilnie, opozycyjnej, konspiracyjnej organizacji do której sam także należał. Jak czytamy we wstępie, dzieło jest dedykowane jego przyjaciołom „Świętej pamięci Janowi Sobolewskiemu, Cyprianowi Daszkiewiczowi, Feliksowi Kółakowskiemu spół uczniom - spół więźniom - spół wygnańcom za miłość ku ojczyźnie - prześladowanym, z tęsknoty - ku ojczyźnie - zmarłym w Archangielu - na Moskwie - w Petersburgu, narodowej sprawy męczennikom”. Dramat to też charakterystyka społeczeństwa. Znajdziemy tam kosmopolitów, którym obojętna była przynależność narodowa i losy Polski, zwykłych zdrajców, wiedzionych żądzą zysku zaprzedanych na służbę zaborcy, choć oczywiście przeważali patrioci wśród, których prym wiodła odważna młodzież.
Spektakl będzie kolejnym punktem programu XXIII Festiwalu Organowego Lublin – Czuby’ 2019. Projekt Roberta Grudnia „Moniuszko i jego czasy – Droga do Niepodległości” jest kontynuacją ubiegłorocznego projektu „Zrozumieć Niepodległą”.
 

Festiwal zrealizowano dzięki wsparciu Miasta Lublin oraz pomocy finansowej Województwa Lubelskiego. 

Koncert jest częścią XXIII Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin-Czuby 2019 >>>