W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Andrzej Seweryn "Mój Molier"

Andrzej Seweryn "Mój Molier"
Data rozpoczęcia 2014-05-22
Godzina rozpoczęcia 19:00
Kategoria Spektakl

Molier to obok Szekspira najważniejszy autor Andrzeja Seweryna. W poprzednim swoim monodramie legendarny aktor odgrywał na scenie fragmenty wielkich szekspirowskich monologów, pokazywał potęgę scenicznej transformacji, zmieniając się w oka mgnieniu ze starca w młodzieńca, z mężczyzny w kobietę. Tym razem jednak sztuki Moliera nie są dla Seweryna pretekstem do popisu. To raczej okazja do rozmowy z publicznością o klasyce, konwencji, współczesności autora „Świętoszka”. Seweryn był przez wiele lat aktorem Comedie Francaise i dobrze wie, czym różni się nasze czytanie Moliera od jego obecności we francuskiej duszy. Aktor przeplata repliki i monologi molierowskich bohaterów swoim komentarzem, prosi widzów o odczytywanie fragmentów molierowskich przykazań dla żon. Spektakl Seweryna jest i wyrafinowaną grą z naszymi przyzwyczajeniami teatralnymi, jak i próbą teatralnego eseju: przedstawienie, które może być grane i komentowane w tej samej chwili, bywa dziełem erudycyjnym i jednocześnie zabawnym. I oczywiście, bo jakżeby inaczej, jest aktorskim popisem. Łukasz Drewniak, kurator programu teatralnego w Teatrze Starym w Lublinie

Solowy występ aktorski Andrzeja Seweryna lżejszy w treści i formie od podobnych „spotkań” tego wybitnego aktora z utworami Gombrowicza czy Szekspira. Teraz Seweryn w swojej opowieści scenicznej, zbudowanej wokół perypetii zazdrosnego bohatera Molierowskiej „Szkoły żon”, pozwala sobie na cudowny luz już od samego początku. Wchodzi na scenę krokiem tanecznym, w rytm swingującej muzyki, którą wybrał znany dziennikarz radiowy i prezenter estradowy, Paweł Sztompke.

„Nie, nie, proszę państwa: to ani Gene Kelly, ani Fred Astaire, to naprawdę będzie mieć związek z Molierem” – zaczyna Seweryn. I dalej w tym duchu, choć już bez „musicalowego” tła, toczy się historia czterdziestoletniego („starego”, jak na XVII-wieczne standardy) mieszczanina, Arnolfa, który szykując się do ożenku z dziewczęciem znacznie młodszym od niego, zaczyna przeżywać katusze, gdy ta wpada w oko pewnemu młodzieńcowi. Seweryn – sam jeden na scenie – robi z tej historii spektakl. Improwizuje, czyni zabawne dygresje, przeczytanie fragmentów tekstu powierza widzom.
To tryskające energią, jednoosobowe przedstawienie, niemalże widowisko, lekkie, dowcipne, finezyjne, stojące na naprawdę najwyższym poziomie.

Bilety: I - 80 zł, II - 60 zł, III - 40 zł

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej