W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Artystutki - czyli artyści na telefon

Artystutki - czyli artyści na telefon
Data rozpoczęcia 2015-12-12
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Sala widowiskowa Domu Kultury LSM w Lublinie, ul. K. Wallenroda 4a
Organizator Dom Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
Udział Płatny
Koszt udziału 10 zł
Kategoria Widowisko

Widowisko poetycko­muzyczne w wykonaniu artystów scen krakowskich m.in. Starego Teatru i Piwnicy Pod Baranami. Premiera lubelska z muzyką przede wszystkim Andrzeja Zaryckiego do słów Elżbiety Borkowskiej i z cytatami Skamandrytów.

Premiera widowiska słowno ­ muzycznego „Artystutki" z muzyką przede wszystkim Andrzeja Zaryckiego do słów Elżbiety Borkowskiej i z cytatami Skamandrytów.

Spektakl opowiada o losie współczesnych, sponiewieranych przez rzeczywistość artystów, którzy zrozumienie dla swych wrażliwości odnajdują w kafejkach artystycznych. „Artystutki" to radosne i zgryźliwe dialogi przeplatane utworami śpiewanymi, to rozterki, poszukiwania i zderzenie z brutalną rzeczywistością... „Wielkie sławy w świecie były ­ mocno żyli! ­ dumnie, szumnie... Im kariery się skończyły ­ bezpowrotnie w trumnie..." „Artystutki" to spotkanie artystów ­ rozmowy, spory, śpiewy. Afirmacja życia i sztuki przeplatana słowami goryczy. Artyści w dzisiejszym świecie czują się zepchnięci na margines życia, traktowani są niejednokronie przedmiotowo, są do wynajęcia „na godziny". Spektakl jest trochę protestem przeciwko takiemu traktowaniu ludzi sztuki. Miejscem, gdzie się spotykają pod skrzydłami rozumiejącej świat bohemy barmanki, jest jej kawiarenka. W opozycji do zawieszonych w nierzeczywistej przestrzeni gości kafejki jest postać bezdusznego i kpiącego biznesmena (Marek Pyś)...
Andrzej Grabowski, który brał udział w prawykonaniu, powiedział: Oddaliście niepowtarzalną atmosferę krakowskiego Spatifu! Takich miejsc, niestety, już nie ma. Prapremiera odbyła się 4 września 2015 r. w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha" w Krakowie.

Występują:
Beata Paluch ­- aktorka -­ śpiew i recytacja
Elżbieta Borkowska -­ malarka ­- śpiew i recytacja
Marta Kościelecka ­- barmanka -­ recytacja
Renata Popiela ­- pisarka -­ śpiew, recytacja
Marek Pyś -­ biznesmen -­ recytacja
Lech Dyblik ­- aktor -­ marzyciel ­- śpiew, recytacja
Janusz Nowak -­ muzyk -­ utracjusz -­ śpiew, recytacja
Walentyn Dubrowskij -­ akompaniament

Muzyka: Andrzej Zarycki, Ludwik Sempoliński, Marek Grechuta, George Gershwin, Harold Arlen (czyli ­ poezja śpiewana, piosenka międzywojenna, standardy jazowe)

Teksty: Elżbieta Borkowska, Julian Tuwim, Ryszard Krynicki, Ira Gershwin, Johny Mercer 

Pliki do pobrania: