W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

"Baśnie rosyjskiego świata"| "Ukraińskie sny" - wystawa

"Baśnie rosyjskiego świata"| "Ukraińskie sny" - wystawa
Data rozpoczęcia 2017-07-06
Data zakończenia 2017-07-28
Miejsce Galeria „Gardzienice”, ul. Grodzka 5a
Organizator Warsztaty Kultury
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Projekt „Baśnie rosyjskiego świata” (2016) to wspólny projekt artystyczny Ivana Semesyuka oraz ukraińskiego pisarza Antina Mucharskiego. Jest to refleksja nad rosyjską i radziecką mitologią, w tym kształcie, w którym obecnie funkcjonuje ona na obszarze postsowieckim – od przestarzałych modeli z czasów ZSRR, aż po aktualne rosyjskie (polityczne, historyczne i społeczne) mity teraźniejszości. Jest to akt artystycznej kontrpropagandy, oporu wobec narzuconych rosyjskich konstrukcji pojęciowych, aktywna próba demaskowania ataków informacyjnych na ukraińską świadomość. Obrazy w ramach projektu powstały w 2016 roku i od tego czasu były już wielokrotnie pokazywane na Ukrainie, ciesząc się dużym zainteresowaniem zarówno wśród publiczności, jak i wśród ukraińskich mediów.

„Ukraińskie sny” – wystawa tkaniny artystycznej Ivana Semesyuka 

Projekt „Ukraińskie sny” (2012) to tekstylny projekt, który powstał w 2012 roku, czyli w czasie, gdy Ukraina wciąż cieszyła się względnym pokojem, lecz w powietrzu czuć już było nadchodzące historyczne zmiany. W ukraińskim społeczeństwie silne było poczucie rozczarowania, a z drugiej strony – poczucie zbliżających się poważnych wstrząsów politycznych i społecznych. Projekt „Ukraińskie sny” jest jedną z wielu ówczesnych refleksji i prób opisania aktualnego stanu opinii publicznej, ale także nieco chaotycznego podejścia do interpretacji dziedzictwa narodowego. Każdy z obiektów cyklu „Ukraińskie sny–marzenia” odzwierciedla konkretny kulturalny stereotyp albo mit o Ukrainie, widzianej zarówno oczami samych Ukraińców, jak i ich sąsiadów.

Ivan Semesyuk – urodzony w Kijowie malarz, pisarz, kurator sztuki, działacz kulturalny i bloger. Z wykształcenia rzeźbiarz. Autor takich projektów, jak „Tradition. Rebranding”, „Ukrainian Dreams” i „Funky Textile”. Wspólnie ze znanym ukraińskim artystą Oleksą Mannem był kuratorem wielu wystaw i wydarzeń w podziemnej galerii „Bakteria”, która funkcjonowała na kijowskim Padole w latach 2012-2015.