W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Bezpłatne zwiedzanie: Ogrodnik z III pola

Bezpłatne zwiedzanie: Ogrodnik z III pola
Data rozpoczęcia 2018-06-23
Godzina rozpoczęcia 11:00
Miejsce Państwowe Muzeum na Majdanku, ul. Droga Męczenników Majdanka 67
Organizator Państwowe Muzeum na Majdanku
Udział Bezpłatny
Kategoria Zwiedzanie

Bez cenzury i głębokich ingerencji redakcyjnych – 73 lata po powstaniu maszynopisu Państwowe Muzeum na Majdanku wydaje trzecią edycję wspomnień polskiego więźnia politycznego KL Lublin Jerzego Kwiatkowskiego. 485 dni na Majdanku to jedna z najważniejszych relacji poświęconych funkcjonowaniu obozu. 

23 czerwca 2018 r. o godzinie 11.00 i 15.00 Muzeum zaprasza na bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem terenu byłego obozu na Majdanku śladami Jerzego Kwiatkowskiego pod hasłem Ogrodnik z III pola.

Nowe wydanie 485 dni na Majdanku Jerzego Kwiatkowskiego wolne jest od cenzury, redakcyjnych zmian, poprawek, cięć i dopisków, także bez większych upiększeń stylistycznych. Całość poprzedza wstęp, który przedstawia rozszerzoną biografię Kwiatkowskiego, a także redakcyjne i wydawnicze losy 485 dni na Majdanku. Książkę zilustrowano zdjęciami autora, sporządzonymi przez niego planami obozu na Majdanku i III pola więźniarskiego, dokumentami obozowymi, a także reprodukcjami archiwaliów.

Jerzy Kwiatkowski został aresztowany przez Niemców za współpracę z Armią Krajową. 25 marca 1943 r. osadzono go w Konzentrationslager Lublin, gdzie początkowo przydzielono mu obowiązki ogrodnika. Kwiatkowski opuścił Majdanek 22 lipca 1944 r. w ostatnim transporcie więźniów. Wolność odzyskał 3 maja 1945 r. w okolicach Schwerinu w Meklemburgii. Od razu przystąpił do spisywania wspomnień, bo zależało mu, żeby jak najszybciej przenieść na papier wszystkie fakty i nazwiska. Pisał w wyjątkowo trudnych warunkach, na wypożyczonej maszynie, w nieopalanym pokoju. Za papier posłużyły blankiety znalezione w nieczynnym biurze niemieckiej firmy transportowej. Kwiatkowski pracę nad wspomnieniami okupił odmrożeniem palców. W grudniu 1945 r. maszynopis był gotowy.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej