W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Bitwa o kulturę: Kiedy ukształtował się naród?

Bitwa o kulturę: Kiedy ukształtował się naród?
Data rozpoczęcia 2018-04-24
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr Stary w Lublinie, ul. Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Bezpłatny
Koszt udziału bezpłatna wejściówka
Kategoria Spotkanie

Prowadzenie: Jerzy Sosnowski
Gość: Wojciech Kriegseisen

Dzieje polskiej państwowości zaczynamy umownie od 966 roku – chrztu Mieszka I. Ale czy jego państwo zamieszkiwali wówczas Polacy (w dzisiejszym sensie tego słowa)? Jak pojęcie narodowości rozumiano w epoce, w której zdarzało się ludziom określać tak: natione Polonus, gente Ruthenus, origine Judaeus – tzn. „[jestem] narodowości polskiej, rodu rusińskiego, pochodzenia żydowskiego”? Co zmieniła w tym utrata państwowości w 1795 roku, co – dziewiętnastowieczne ruchy nacjonalistyczne, co – odzyskanie niepodległości, a co – skutki II wojny światowej?
Jerzy Sosnowski

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego. Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie.Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.
Wydarzenie transmitowane on-line na stronie Teatru Starego.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej