W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Bitwa o kulturę. Kryzys na granicy – granica człowieczeństwa / SPOTKANIE ONLINE

Bitwa o kulturę. Kryzys na granicy – granica człowieczeństwa / SPOTKANIE ONLINE
Data rozpoczęcia 2022-02-01
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr Stary w Lublinie, ul. Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Wydarzenie transmitowane online na stronie www Teatru oraz Facebooku. 
Rozmowa bez udziału publiczności.

Gość: Janina Ochojska
Prowadzący: Roman Pawłowski

Od jesieni 2021 roku na granicy polsko-białoruskiej trwa kryzys humanitarny, wywołany falą uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki. Na skutek agresywnych działań reżimu Łukaszenki oraz stosowanej przez polski rząd strategii „wypychania” („push-back”) tysiące ludzi uciekających ze stref konfliktów i ubóstwa znalazło się w pułapce pomiędzy białoruskimi i polskimi strażnikami. Wielu i wiele z nich umiera w przygranicznych lasach z wychłodzenia, głodu i chorób. Władze polskie uniemożliwiają organizacjom pozarządowym niesienie pomocy potrzebującym, a media nie mają dostępu do przygranicznej strefy.

Jakim wyzwaniem jest dla polskiego społeczeństwa kryzys na granicy? Jakie konsekwencje ze sobą niesie? Co jest wyższą wartością: bezpieczeństwo państwa czy ludzkie życie? Jak odpowiedzialnie pomóc uchodźcom, którzy stali się zakładnikami w politycznej rozgrywce? Gdzie przebiega granica człowieczeństwa? Jak zażegnać kryzys na granicy?

 

Janina Ochojska, urodzona w 1955 roku, europarlamentarzystka, działaczka humanitarna, twórczyni Polskiej Akcji Humanitarnej, jedna z najwybitniejszych przedstawicielek społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Działała na trzech kontynentach, będąc wszędzie tam, gdzie pojawiła się potrzeba udzielenia pomocy humanitarnej, budując dostęp do wody i niezbędną infrastrukturę. W Polsce stworzyła akcję dożywiania dzieci w szkołach „Pajacyk” oraz stała się ważnym głosem reprezentującym osoby z niepełnosprawnościami i ich rodziny.
Od 2019 roku zasiada w Parlamencie Europejskim. Zajmuje się ochroną praw człowieka i relacjami Unii i Afryki. Wspiera wszystkie działania mające na celu profilaktykę i leczenie nowotworów w Unii Europejskiej.
Wieloletnia działalność społeczna Janiny Ochojskiej została doceniona  licznymi nagrodami. m.in. : tytułem „Kobiety Europy” przyznanym przez Komisję Wspólnot Europejskich (1994), nagrodą Pax Christi International Peace Award (1995), nagrodą Fundacji im. Atsuhito Nakaty (1996), Orderem Kawalera Legii Honorowej przyznawanym przez Prezydenta Republiki Francji (2003), nagrodą im. ks. Józefa Tischnera (2006), odznaczeniem Bene Merito przyznawanym przez Ministra Spraw Zagranicznych (2009) i Nagrodą Lecha Wałęsy (2010). W 2011 roku zostałam odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przyznanym przez Prezydenta RP.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej