W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Bitwa o kulturę: Nowa Wielka Smuta

Bitwa o kulturę: Nowa Wielka Smuta
Data rozpoczęcia 2016-05-31
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr Stary, Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Bezpłatny
Koszt udziału Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie
Kategoria Spotkania

Prowadzenie: Łukasz Drewniak
Goście: Agnieszka Lubomira Piotrowska, Krzysztof Kopka

Rozmowa z tłumaczką Agnieszką L. Piotrowską o literaturze i dramaturgii rosyjskiej w kontekście Rosji Putinowskiej. Jak cień wszechmocnego nowego cara, aneksja Krymu, uwikłanie w wojnę domową w Syrii i Donbasie, a także kryzys gospodarczy, znajdują swoje odzwierciedlenie w postawach i tekstach twórców rosyjskich? Co się mówi i pisze, o czym trzeba milczeć? Czy z powodów politycznych zmienia się stosunek rosyjskich artystów do Europy, Polski, Ameryki? A jak my postrzegamy dziś literaturę rosyjską i teatr? Ostatnie dwie dekady to fala niezwykłej fascynacji, dramaturgia i powieść z Rosji miała u nas status kultowy: Wyrypajew, Pieliewin, Kolada, Sorokin funkcjonowali jako nowi prorocy i tłumacze nie tylko wschodniej, ale i europejskiej rzeczywistości. Czy z powodów politycznych przestaliśmy ich słuchać?

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji "Osobowości” na antenie Radia Lublin w każdy poniedziałek o 20:00.
Cykl "Bitwa o literaturę" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej