W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Bitwa o kulturę. Star Wars: Never-ending story / Jakub Turkiewicz, Kaja Klimek /PJM

Bitwa o kulturę. Star Wars: Never-ending story / Jakub Turkiewicz, Kaja Klimek /PJM
Data rozpoczęcia 2023-04-25
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr Stary w Lublinie, ul. Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Bezpłatny
Koszt udziału bezpłatne wejściówki
Kategoria Spotkanie

Jak wygląda uniwersum "Gwiezdnych Wojen" dekadę po przejęciu LucasFilm Ltd. przez Walt Disney Company? Platforma Disney+ bombarduje fanów kolejnymi filmami i serialami wypełniając luki czasowe i fabularne między trylogią prequeli, a oryginalną trylogią lub trylogią sequeli. Ku czemu to zmierza? Czy wąż zjada własny ogon? Toniemy w szczegółach i biografiach drugorzędnych postaci, a może raczej uczestniczymy w unikalnym eksperymencie narracyjnym, dzięki któremu wreszcie będziemy wiedzieć WSZYSTKO o tym, co się zdarzyło w świętej wojnie Imperium i Republiki? Czy dzięki polityce Disneya jesteśmy skazani już wyłącznie na rebooty, warianty, dygresje i przypisy do mitu? Czy może istnieje szansa na nową, epicką i oryginalną opowieść osadzoną "w odległej galaktyce"? Opowiemy o spin-offach - "Rogue One" i "Solo", seriach o Mandalorianinie, Obi-Wanie Kenobim, Andorze i Boba Fetcie. Poszukamy także najlepszego serialu animowanego z uniwersum.
 

Łukasz Drewniak, kurator programu teatralnego Teatru Starego w Lublinie

Jakub Turkiewicz - z wykształcenia historyk, a z zamiłowania fantasta. Autor wydanej w 2022 roku książki "Wojna gwiazd. Opowieść o genezie polskiego fandomu Gwiezdnych wojen". Publikował cykliczne artykuły na temat filmów science fiction i fandomu „Star Wars” w magazynie "Sfera". okazjonalnie współpracował też z innymi czasopismami, gdzie popularyzował wiedzę na temat kolekcjonerstwa fantastycznych gadżetów. Prowadził humorystyczną stronę starwarsy.pl, która z czasem przerodziła się w wirtualne muzeum pamiątek po polskiej wersji zjawiska Star Wars i przygotowywał artykuły publikowane na stronie efantastyka.pl. W roku 2018, wspólnie z reżyserem Radosławem Salamończykiem, zrealizował film dokumentalny "Wojna gwiazd". Pisze też opowiadania; debiutował w "Nowej Fantastyce" a jego teksty ukazywały się w miesięczniku "Science Fiction Fantasy i Horror". Autor powieści science fiction "Chciej mnie zawsze". 

Kaja Klimek - edukatorka, tłumaczka, krytyczka filmowa i popkulturalna. Nieustannie dyskutuje o filmach i serialach – z widzami, gdy tylko nadarzy się okazja, z twórcami na festiwalach, z innymi krytykami w mediach, ze studentami na Uniwersytetach Warszawskim i SWPS, i co najważniejsze: z dziećmi i młodzieżą w ramach programów edukacji filmowej. Prowadzi program „Seriaale” w TVN Fabuła oraz „Warsztat Filmowy” w Red Carpet TV. W każdy piątek w Dzień Dobry TVN opowiada o filmach. W internecie działa jako Kajutex (YT, FB, IG, TT - jako kajutex.pl).

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki. Wejściówki można rezerwować i odbierać w kasie Teatru Starego od 01.03.2023 r.
Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie. Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.

Wydarzenie transmitowane online na stronie (zakładka "Na żywo" oraz na profilu fb Teatru Starego).

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.

Rozmowa tłumaczona na polski język migowy. 

Parter i loże sali widowiskowej wyposażone są w pętlę indukcyjną 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej