W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Bitwa o kulturę: Tajemnica fotografii teatralnej

Bitwa o kulturę: Tajemnica fotografii teatralnej
Data rozpoczęcia 2018-04-03
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr Stary w Lublinie, ul. Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Bezpłatny
Koszt udziału bezpłatna wejściówka
Kategoria Spotkanie

prowadzenie: Łukasz Drewniak
goście: Dorota Awiorko, Robert Roy Nałęcz

Czyli co się dzieje, kiedy fotograf zaczyna patrzeć na spektakl. Spróbujemy sprawdzić, czy fotograf w teatrze to bardziej reporter utrwalający zdarzenie i chwilę, czy dokumentalista opracowujący materiały do archiwum, zapamiętujący dzieło, które przeminie. A może to zwyczajny intruz z zewnątrz w dziele innych twórców, dodający do ich pracy swoje zsubiektywizowane spojrzenie? Jak artysta (fotograf) patrzy na pracę innego artysty (reżysera)? Czy teatralna fotografia przekształca fotografowany spektakl, czy go tylko zapamiętuje? Zdjęcia z prób, zdjęcia z premier, zdjęcia zza kulis. Zaproszeni goście opowiedzą o swoich pierwszych i najlepszych fotografiach teatralnych. Obejrzymy ich prace. Na czym polega fotografowanie sztuki? Jak i kiedy fotografować przedstawienie teatralne? Czego nie da się zatrzymać w kadrze? Co można zobaczyć tylko na fotografii teatralnej?
Łukasz Drewniak

Dorota Awiorko jest fotografką, fotoreporterką i realizatorką video, wieloletnią (2014 - 2017) kierowniczką działu fotograficznego „Dziennika Wschodniego”. Od 2012 r. fotografuje wszystkie wydarzenia w Teatrze Starym w Lublinie (we współpracy z Wojciechem Nieśpiałowskim). Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, jest laureatką najbardziej prestiżowych polskich nagród fotograficznych, m.in. : „Zdjęcia Roku” Grand Press Photo (2006), I nagroda w kategorii „Wydarzenie” Grand Press Photo (2009), II nagroda w kategorii „Wydarzenie” – BZWBK Press Photo (2010), I nagroda za fotoreportaż w kategorii „Wydarzenie” – Grand Press Photo (2011), wyróżnienie w Wielkim Konkursie Fotograficznym National Geographic Polska 2015 w kategorii: Ludzie oraz w tym samym konkursie I miejsce za fotocast pt. “Modlitwa o pokój”. Jej zdjęcia publikowane są w największych tytułach prasowych w Polsce: Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita, Wprost, Newsweek, Przekrój, Uważam Rze, Elle. Brała udział w zbiorowych i indywidualnych wystawach Grand Press Photo i BZWBK Press Photo.

Robert Roy Nałęcz, ur. 3 lipca 1971 w Warszawie. Reżyser, operator i fotograf w jednej osobie. Od 8 sezonów współpracuje z Teatrem Wielkim i Operą Narodową w Warszawie. Jest twórcą wielu projektów filmowych dla Teatru i Opery (zwiastuny, trailery, wizerunek). Od wielu lat specjalizuje się również w produkcjach tzw. fashion film, dla takich marek jak Vistula oraz Tomasz Ossoliński. Współpracuje również z japońskim Tokyo Fashion Weekend. W swoim dorobku ma doświadczenie w produkcji video klipów dla takich artystów jak: Anna Maria Jopek, Kayah, Smolik, Marysia Peszek, Kasia Kowalska, Marek Dyjak, Renata Przemyk. Cechą charakterystyczną jego prac jest niedopowiedzenie. 
Na co dzień można zastać go z aparatem na scenie Teatru Wielkiego i Opery Narodowej w Warszawie lub przy kolejnej filmowej produkcji. Od wielu lat realizuje swoje największe pasje, jakimi są… film oraz fotografia.


Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego. Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie.Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.
Wydarzenie transmitowane on-line na stronie Teatru Starego.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej