W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Bitwa o kulturę: Zagadka Szekspira

Bitwa o kulturę: Zagadka Szekspira
Data rozpoczęcia 2016-11-08
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr Stary, ul. Jezuicka 18 Lublin
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie
Kategoria Spotkanie

prowadzenie: Łukasz Drewniak
gość: Jerzy Limon

Tytuł tej Bitwy o kulturę nawiązuje do słynnego eseju Jana Kotta, w którym polski krytyk opisał konferencję z udziałem Jorge Louisa Borgesa. Niewidomego pisarza podprowadzono do mikrofonu na scenie: mówił o szekspirowskich tajemnicach, ale mikrofon ustawiony był zbyt wysoko i głos Borgesa trafiał w pustkę. Nikt nie ośmielił się zwrócić mu uwagi, poprawić położenia mikrofonu. Więc badacze i pisarze z całego świata w miarę wyraźnie słyszeli tylko jedno słowo: Szekspir, Szekspir…
Nasze spotkanie będzie swoistym podsumowaniem roku szekspirowskiego w teatrze, książkach, kinie. Przywołamy nowe opracowania literackie Szekspirowskich historii (seria Shakespeare Hoghart), polskie inscenizacje, nowe hipotezy na temat życia i twórczości Stratfordczyka. Ile naprawdę sztuk napisał Szekspir? Co rzeczywiście o nim wiemy? Co wolno, a czego nie wolno robić z nim na scenie? Profesor Jerzy Limon, twórca Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, opowie nam o fenomenie teatru elżbietańskiego. Zrelacjonuje, jak powstawał niezwykły budynek w Gdańsku, wzniesiony na miejscu starej szkoły fechtunku, w której wędrowne trupy teatralne grały sztuki Szekspira dla angielskich marynarzy na początku XVII wieku.

Profesor Jerzy Limon (Uniwersytet Gdański) – historyk i teoretyk teatru i dramatu, pisarz, tłumacz. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności. Oficer Imperium Brytyjskiego (OBE, 2014). Autor 14 książek naukowych, wydanych w kraju i zagranicą oraz ok. 150 artykułów i recenzji. W dorobku ma także 5 powieści i przekłady sztuk dawnych i współczesnych. Ostatnio wydał „The Chemistry of the Theatre” (Palgrave MacMillan, 2014) oraz „Młot na poetów, czyli galerię ściętych głów. Interaktywną historię powieściową” (Słowo/Obraz Terytoria, 2015). Fundator i wieloletni prezes Fundacji Theatrum Gedanense. Dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, którego budowę zainicjował. Fundacja i GTS współorganizują międzynarodowy Festiwal Szekspirowski.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej