W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Bitwa o kulturę. Życie codzienne w czasach przełomu '89

Bitwa o kulturę. Życie codzienne w czasach przełomu '89
Data rozpoczęcia 2019-06-04
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr Stary, ul. Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary
Udział Bezpłatny
Koszt udziału Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie
Kategoria Spotkanie

gość: Małgorzata Bielecka-Hołda
prowadzący: Jerzy Sosnowski

4 czerwca to symboliczna data, oznaczająca przełom. Ale tak naprawdę przełom zaczął się co najmniej kilka miesięcy wcześniej, a nabrał rozpędu ładnych kilka miesięcy później (powołanie rządu Mazowieckiego, plan Balcerowicza). Spróbujmy odtworzyć z kilku punktów widzenia ten czas w pewnym sensie niewyraźny, kiedy nikt jeszcze nie mógł dać gwarancji, że właśnie odzyskaliśmy suwerenność. Co wydarzyło się między 30 listopada 1988 roku (debata Wałęsa–Miodowicz) a 1 stycznia 1990 (wejście w życie tzw. planu Balcerowicza)? Porozmawiamy o tym, trzymając się jak najbliżej życia codziennego, ale nie tracąc z oczu perspektywy historycznej.
Jerzy Sosnowski

Małgorzata Bielecka-Hołda z wykształcenia matematyczka, w latach 1974-1992 pracownica Instytutu Matematyki i Wydawnictwa UMCS, działaczka i członek „S” od 1980 do 1992 roku. W wolnej Polsce dziennikarka, od 1992 do 2006 roku sekretarz redakcji, od 2006 do przejścia na emeryturę z końcem 2012 roku redaktorka naczelna „Gazety Wyborczej Lublin”, do której regularnie pisuje teksty publicystyczne.

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego.Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie.
Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.
Wydarzenie transmitowane on-line na stronie Teatru Starego.