W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Bitwa o literaturę. Czytanie to spadanie

Bitwa o literaturę. Czytanie to spadanie
Data rozpoczęcia 2013-05-28
Godzina rozpoczęcia 18:00
Kategoria Spotkania

Wydarzenie transmitowane on-line na stronie Teatru Starego. Wstęp wolny. Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego.

Prowadzenie: Łukasz Drewniak

goście: Piotr Tokarczuk

Wciąż spada poziom czytelnictwa w Polsce, dane są alarmujące. Ten trend wręcz przyspiesza. Jednocześnie zawsze mniej czytaliśmy niż Niemcy, Francuzi, Hiszpanie, Skandynawowie. Choć jeszcze do niedawna uważaliśmy, że co prawda Polska jest cywilizacyjnie zacofana, biedniejsza, ale że to kultura w Polsce zawsze była potęgą. Teraz musimy pozbyć się tych złudzeń. Czy to problem postkomunistycznego dziedzictwa, którego efektem jest społeczeństwo nie mające aspiracji kulturalnych? Czy to ogólny problem krajów postkomunistycznych? Ale Czesi przecież czytają więcej od nas. Okazuje się, że to bogatsze społeczeństwa więcej czytają, a my bogacąc się – jednocześnie odwracamy się coraz bardziej od książek.
Krzysztof Varga, kurator programu literackiego w Teatrze Starym

Obszernego skrótu ze spotkania będzie można wysłuchać w audycji "Osobowości” na antenie Radia Lublin w poniedziałek 3 czerwca o godz. 20:00.