W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Bitwa o literaturę. Drugie życie

Bitwa o literaturę. Drugie życie
Data rozpoczęcia 2017-05-23
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr Stary, ul. Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Bezpłatny
Koszt udziału bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego.
Kategoria Spotkania

goście: Ewa Gruda, Krystyna Rybicka
prowadzenie: Grażyna Lutosławska

Kiedy kończy się życie książki? A czy może zacząć się od nowa? Dlaczego sięgać po te wydane przed laty, skoro na półkach w księgarniach nie brakuje nowości? 
Gośćmi spotkania będą Ewa Gruda, dyrektor Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie i Krystyna Rybicka, założycielka Ośrodka Książki Obrazkowej w Lublinie.
Grażyna Lutosławska

Ewa Gruda, absolwentka filologii polskiej UW. Literaturoznawczyni specjalizująca się w literaturze dla dzieci i młodzieży. Redaktorka, recenzentka, krytyk literacki, bibliotekarz. Kieruje Muzeum Książki Dziecięcej Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy – placówką o charakterze naukowym, w której zbiorach znajduje się 100 tys. książek prezentujących dorobek polskiej i światowej literatury dziecięcej od 1801 roku oraz literatury badawczej z tego zakresu. Redaktorka „Świata Książki Dziecięcej”, członkini redakcji warszawskiej edycji czasopisma „Guliwer”, jurorka w wielu konkursach literackich. Organizatorka licznych działań popularyzatorskich w dziedzinie czytelnictwa.

Krystyna Rybicka, doktor nauk humanistycznych, absolwentka historii sztuki KUL. Zajmuje się problemem kreacji przestrzeni w sztuce współczesnej i grafice użytkowej. Od 1983 r. związana z Miejską Biblioteką Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Od 1990 r. prowadzi tam Galerię 31, a od 2013 r. Ośrodek Książki Obrazkowej. Zaangażowana w promocję czytelnictwa poprzez cykliczne ekspozycje prezentujące walory estetyczne książki, a w szczególności ilustrację. Współdziała w tworzeniu archiwalnych zbiorów literatury dziecięcej. Czasem publikuje w „Rymsie”, kwartalniku o książkach dla dzieci i młodzieży.

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji "Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa" na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.
Cykl "Bitwa o literaturę" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej