W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Bitwa o literaturę: Herbert: Życie

Bitwa o literaturę: Herbert: Życie
Data rozpoczęcia 2018-06-12
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr Stary w Lublinie, ul. Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Bezpłatny
Koszt udziału bezpłatne wejściówki
Kategoria Spotkanie

Prowadzenie: Łukasz Drewniak
Gość: Andrzej Franaszek
 

Po monumentalnej pracy na temat Czesława Miłosza, krakowski krytyk literacki Andrzej Franaszek spróbował opowiedzieć biografię innego giganta polskiej poezji. Spojrzał na twórczość Zbigniewa Herberta przez pryzmat jego życia i choroby. Kim był twórca Pana Cogito prywatnie? Z czym się zmagał, jak cierpiał? Jakiego siebie wymyślił na użytek wierszy i esejów? 
Franaszek pokazuje w swojej książce inne, ukryte życie Poety i tajemne, podskórne, nieznane życie jego wierszy. Czy jego Herbert jest Herbertem ściągniętym z pomnika, czy raczej inną propozycją postrzegania jego wielkości? Jak teraz po tych dwóch obszernych tomach pióra Franaszka powinniśmy patrzeć na relację Miłosza i Herberta? Czy jest jeszcze coś z ich życia, co nie mogło być jednak opisane, przed czym zawahał się biograf?
Łukasz Drewniak

Andrzej Franaszek (1971), krytyk literacki, redaktor „Tygodnika Powszechnego”, adiunkt w Katedrze Literatury Współczesnej i Krytyki Literackiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Autor książki Miłosz. Biografia(2011), za którą otrzymał m.in. Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, Nagrodę im. Kazimierza Wyki oraz Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W maju Wydawnictwo Znak opublikuje jego dwutomową książkę Herbert. Biografia.


Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego. Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie. Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.
Wydarzenie transmitowane on-line na stronie Teatru Starego.

 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej