W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Bitwa o literaturę: Noblistka nie do wytrzymania

Bitwa o literaturę: Noblistka nie do wytrzymania
Data rozpoczęcia 2017-03-21
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr Stary, ul. Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Bezpłatny
Koszt udziału bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego.
Kategoria Spotkania

Prowadzenie: Łukasz Drewniak
Goście: Maja Kleczewska, Łukasz Chotkowski

Portret Elfriede Jelinek, austriackiej pisarki. Nienawidzi Austrii, nie zgadza się na inscenizacje jej utworów w tym kraju, cierpi na agorafobię i depresję. Z ludźmi kontaktuje się tylko z pomocą e-maili. Jej ostatnie dzieła to monstrualne logoree, będące reakcją na przemoc i okrucieństwo współczesności. Oddaje w nich głos wszystkim ofiarom świata, ale i ich katom, nie może przestać mówić o cierpieniu, wyszydzać medialnej papki, którą bombarduje nas telewizja i internet. Jelinek jest uzależniona od opowiadania, ględzenia, powtórzeń. Język ją zabija i językiem zabija zło. O pisarstwie i teatrze Elfriede Jelinek będą mówić Łukasz Chotkowski – dramaturg, Maja Kleczewska – reżyserka. Pretekstem spotkania będą dwie głośne premiery ostatnich sezonów: „Wściekłość” z warszawskiego Teatru Powszechnego i „Podopieczni” z krakowskiego Starego Teatru. Inscenizowane przez Maję Kleczewską i Pawła Miśkiewicza utwory Jelinek powstały jako odpowiedź noblistki na kryzys migracyjny w Europie i zamachy terrorystyczne na paryską redakcję pisma Charlie Hebdo i klub muzyczny Betaclan. 
Łukasz Drewniak

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji "Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa" na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej