W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Bitwa o literaturę - Rok nie wyrok

Bitwa o literaturę - Rok nie wyrok
Data rozpoczęcia 2013-01-15
Godzina rozpoczęcia 18:00
Kategoria Spotkanie

 
Prowadzenie: Łukasz Drewniak
Gość: Grzegorz Gauden, Wiera Meniok

Rok 2012 był oficjalnym rokiem Janusza Korczaka, Józefa Ignacego Kraszewskiego i ks. Piotra Skargi. Mimo, iż Instytut Książki postulował, aby uhonorować Bolesława Prusa (setna rocznica śmierci) i Brunona Schulza (70 rocznica śmierci). Posłowie pozostali jednak niewzruszeni i uznali wyższość Kraszewskiego nad Prusem i Skargi nad Schulzem. Co jednak tak naprawdę zostaje po oficjalnym „roku”? Wznowienia książek, pamiątkowe medale, znaczki pocztowe, kilka szybko zapomnianych akademii i konferencji?

Czy ktoś jeszcze pamięta, że w 2009 mieliśmy rok Słowackiego, w 2010 rok Chopina a 2011 rokiem Miłosza? Czy od tego wzrosło czytanie Słowackiego i słuchanie Chopina? Kto będzie a kto powinien być bohaterem roku 2013? Czy dzięki „rokom” udaje się wypromować polskich artystów na świecie, czy też nikt tego nie zauważa, nawet w Polsce? Jakie są edukacyjne korzyści z takich „roków”? Może należy promować bohaterów naszej kultury w inny sposób?
Krzysztof Varga, kurator programu literackiego w Teatrze Starym

Wydarzenie będzie transmitowane on-line na stronie Teatru Starego
Wstęp wolny.