W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Bitwa o literaturę. Tłumacz między innymi

Bitwa o literaturę. Tłumacz między innymi
Data rozpoczęcia 2019-12-03
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr Stary, ul. Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary
Udział Płatny
Koszt udziału bezpłatne wejściówki
Kategoria Spotkanie

Goście: Jerzy Jarniewicz, Magda Heydel
Prowadząca: Grażyna Lutosławska

 

Ich nazwiska pojawiają się na stronach tytułowych książek małym drukiem. Tymczasem to oni dają nam szansę na poznanie literatury innych narodów, na spotkanie z odmiennymi kulturami. Kim jest tłumacz w XXI wieku? Czy tłumaczenie ma płeć? Czy należy ponownie przekładać dzieła tłumaczone już wcześniej? Czy tłumacz odpowiada nie tylko za to jak, ale i co tłumaczy?
Grażyna Lutosławska

Jerzy Jarniewicz – poeta, krytyk literacki, tłumacz. Wykłada literaturę angielską na Uniwersytecie Łódzkim. Jest członkiem zespołu redakcyjnego „Literatury na Świecie”. Autor piętnastu książek krytycznoliterackich i eseistycznych, m.in. „Larkin. Odsłuchiwanie wierszy” (2006), „Od pieśni do skowytu. Szkice o poetach amerykańskich” (2008), „Heaney. Wiersze pod dotyk” (2012), „Gościnność słowa. Szkice o przekładzie literackim” (2012), „Podsłuchy i podglądy” (2015), „All You Need is Love. Sceny z życia kontrkultury” (2016), „Tłumacz między innymi. Szkice o przekładach, językach i literaturze” (2018) oraz „Bunt wizjonerów” (2019). Opublikował trzynaście zbiorów wierszy, ostatnio „Makijaż” (2009), „Na dzień dzisiejszy i chwilę obecną” (2012), „Woda na Marsie” (2015) i wyróżnione Nagrodą Poetycką Silesius „Puste noce” (2017). Przekładał Jamesa Joyce’a, Philipa Rotha, Johna Banville’a, Raymonda Carvera, Edmunda White’ a, Dereka Walcotta, Charlesa Simica i wielu innych. Opracował także antologie „Sześć poetek irlandzkich” (2012), „Poetki z wysp” (2015, z Magdą Heydel) i „100 wierszy wypisanych z języka angielskiego” (2018). Mieszka w Łodzi.

Magda Heydel – polonistka, anglistka, przekładoznawca. Pracuje w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Wydziału Polonistyki, gdzie kieruje Centrum Badań Przekładoznawczych oraz studiami magisterskimi Przekładoznawstwo literacko-kulturowe. Jest redaktor naczelną pisma „Przekładaniec. A Journal of Translation Studies”. Opublikowała m.in. monografie Obecność T.S. Eliota w literaturze polskiej (2002) i Gorliwość tłumacza. Przekład poetycki w twórczości Czesława Miłosza (2013) oraz, wraz z Piotrem Bukowskim, antologie Współczesne teorie przekładu (2009) i Polska myśl przekładoznawcza (2013). Jest tłumaczką literatury języka angielskiego, m.in. Josepha Conrada, T.S. Eliota, Seamusa Heaneya, Teda Hughesa, Alice Oswald, Dereka Walcotta, Virginii Woolf oraz Roalda Dahla. Dwukrotna laureatka nagrody „Literatury na Świecie”.

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego. Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie.
Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.
Wydarzenie transmitowane on-line na stronie Teatru Starego.